336-23 Mišljenje na Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju

br. 011-00-12/2023-02 datum: 2.6.2023. godine

 

Postupajući u okviru zakonom propisane nadležnosti[1], Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, daje

 

MIŠLjENjE

na Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju

  

 

Ministarstvo prosvete je dopisom broj 011-00-165/2023-04, od 16.maja 2023. godine, dostavilo Povereniku za zaštitu ravnopravnosti (u daljem tekstu: Poverenik) Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju (u daljem tekstu: Nacrt zakona), sa obrazloženjem i predlogom odredaba koje se menjaju, radi davanja mišljenja.

Postupajući po ovom dopisu, Poverenik, na osnovu delokruga svoje nadležnosti, daje sledeće mišljenje:

 

Odredbama člana 71. Ustava Republike Srbije propisano je da svako ima pravo na obrazovanje i vaspitanje, dok je odredbama člana 21. Ustava propisano da je zabranjena svaka diskriminacija, posredna ili neposredna, po bilo kom osnovu, a naročito po osnovu rase, pola, nacionalne pripadnosti, društvenog porekla, rođenja, veroispovesti, političkog ili drugog uverenja, imovnog stanja, kulture, jezika, starosti i psihičkog ili fizičkog invaliditeta. Takođe, Zakon o zabrani diskriminacije propisuje, u članu 19. da svako ima pravo na predškolsko, osnovno, srednje i visoko obrazovanje i stručno osposobljavanje pod jednakim uslovima, u skladu sa zakonom. Zabranjeno je licu ili grupi lica na osnovu njihovog ličnog svojstva, otežati ili onemogućiti upis u vaspitno-obrazovnu ustanovu, ili isključiti ih iz ovih ustanova, otežati ili uskratiti mogućnost praćenja nastave i učešća u drugim vaspitnim, odnosno obrazovnim aktivnostima, razvrstavati učenike po ličnom svojstvu, zlostavljati ih i na drugi način neopravdano praviti razliku i nejednako postupati prema njima.

Odredbom člana 3. Nacrta zakona predložena je izmena člana 27. Zakona tako što se posle stava 17. dodaje stav 18. koji glasi „Srednja škola osnovana za potrebe unutrašnjih poslova ne organizuje nastavu za učenike na kućnom i bolničkom lečenju, nastavu kod kuće i nastavu na daljinu“. Takođe odredbom člana 9. Nacrta zakona predlaže se izmena člana 50. Zakona koji u stavu 1. propisuje: „Učenik može biti privremeno ili za određenu školsku godinu oslobođen od praktičnog dela nastave fizičkog, odnosno fizičkog i zdravstvenog vaspitanja u celini ili delimično, osim učenika srednje škole osnovane za potrebe unutrašnjih poslova“. U  obrazloženju Nacrta zakona navedeno je  samo da „su od odredbe izuzeti učenici srednje škole osnovane za potrebe unutrašnjih poslova, zbog specifičnosti škole.“ Da bi pravljenje izuzetaka bilo u skladu sa antidiskriminacionim propisima neophodno je da se objasni legitimnost cilja, te da je sredstvo za postizanje tog cilja primereno i nužno. Iz navedenih normi nejasno je koje su posledice po učenike koji su privremeno sprečeni zbog bolesti da prisustvuju praktičnoj nastavi fizičkog kao i oni koji se nalaze privremeno na kućnom ili bolničkom lečenju, a koji pohađaju srednju školu osnovanu za potrebe unutrašnjih poslova, odnosno koje opcije ostaju ovim učenicima koji mogu biti kratkotrajno sprečeni ili povređeni.

Pored toga, predlažemo da se još jednom razmotri član 2. Nacrta zakona kojim se menja član 17. Zakona tako što će se u vrste programa zaštite od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja eksplicitno navesti i diskriminacije.

Članom 8. Nacrta zakona, između ostalog, izmenjen je član 49. stav 10. Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju na način da glasi: „Vladanje učenika ocenjuje se brojčano u toku prvog i drugog polugodišta i na kraju školske godine i utiče na opšti uspeh“. Imajući u vidu predloženu odredbu mišljenja smo da je potrebno razmotriti da li s obzirom na ovu izmenu treba izmeniti i sada važeći stav 11. istog člana Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju koji propisuje  „Zaključna ocena iz vladanja izražava se brojčano ocenom i to: primereno (5), vrlo dobro (4), dobro (3), zadovoljavajuće (2) i nezadovoljavajuće (1) i utiče na opšti uspeh učenika“.

[1] Zakon o zabrani diskriminacije („Službeni glasnik RS”, broj  22/09 i 52/21), član 1. i član 33. stav 1. tačka 7.

 

POVERENICA ZA ZAŠTITU RAVNOPRAVNOSTI

Brankica Janković


microsoft-word-icon336-23 Mišljenje na Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju Download


Print Friendly, PDF & Email
back to top