Preporuka mera Narodnoj skupštini

бр. 07-00-519/22-02 datum: 14.11.2022.

 

 

NARODNA SKUPŠTINA REPUBLIKE SRBIJE

dr Vladimir Orlić, predsednik

 

11000 BEOGRAD

Trg Nikole Pašića br.13

 

Poštovani gospodine Orliću,

Povereniku za zaštitu ravnopravnosti obratilo se 33 organizacije civilnog društva koje se bave zaštitom prava žena, a povodom dešavanja na zasedanju u okviru Druge sednice Narodne Skupštine od 8. novembra 2022. godine. U prilogu je dostavljen dopis u kojem su tražili od Poverenika za zaštitu ravnopravnosti da „preduzme mere iz svoje nadležnosti kako bi se omalovažavanje i uvrede na rodnoj osnovi i svi oblici nasilja prema ženama u našem najvišem predstavničkom telu zaustavili“.

 

Pre obraćanja organizacija civilnog društva, Poverenik je reagovao ukazujući da nepoštovanje tuđeg dostojanstva, uvrede, seksizam i vulgarnosti u najvišem predstavničkom telu mogu da intenziviraju negativne društvene obrasce i posluže kao inspiracija za govor mržnje, netoleranciju, mizoginiju i nasilje prema svakom ko misli drugačije.

 

Polazeći od činjenice da je nasilja izrazito velik problem sa kojim se društvo suočava, o čemu svedoči i broj prijava za porodično i partnersko nasilje, kao i vršnjačko nasilje, nesporno je da svi koji su na javnoj sceni imaju dodatnu odgovornost da svojim postupanjem i govorom ne doprinose i ne podstiču ovakve negativne društvene pojave.

 

Uvažavajući Narodnu skupštinu kao najviše predstavničko telo i kao nosioca ustavotvorne i zakonodavne vlasti u Republici Srbiji, i Vas kao predsedavajućeg, imajući u vidu da je zaštita od diskriminacije svih građana i građanki Srbije i unapređenje ravnopravnosti jedan od prioriteta čitavog društva, smatramo da samo zajedničkim radom na građenju kulture dijaloga, tolerancije, inkluzivanosti i nenasilja, možemo doprineti suzbijanju ove neprihvatljive društvene pojave.

 

Naime, iako narodne poslanike i poslanice štiti imunitet neodgovornosti za izrečeno u Narodnoj skupštini kao važna tekovina demokratije i vladavine prava u skladu sa našim Ustavom, oni treba da budu svesni da kao izabrani predstavnici građana i građanki imaju posebnu vrstu odgovornosti, na šta ih, obavezuje i Kodeks ponašanja narodnih poslanika koji je 2021. godine usvojen na inicijativu Poverenika.

 

Takođe, u Godišnjem izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije za 2022. godinu[1]  u delu koji se odnosi na rad Narodne skupštine, između ostalog, navedeno je da je nastavljeno sa korišćenjem uvredljivog govora protiv političkih protivnika i građanskih aktivista u skupštinskim debatama, zbog čega je neophodna efikasnija primena kodeksa ponašanja u cilju sprečavanja i sankcionisanja upotrebe neprikladnog govora. U Izveštaju Evropske komisije je ukazano da kodeks ponašanja treba koristiti sistematičnije i efikasnije kako bi se sprečila i sankcionisala upotreba uvredljivog govora u Skupštini i modernizovati Poslovnik o radu, u skladu sa najboljim evropskim standardima i praksama.

 

Imajući u vidu sve navedeno, a polazeći od propisanih nadležnosti ovog organa da prati sprovođenje zakona koji se tiču zabrane diskriminacije i preporučuje mere za ostvarivanje ravnopravnosti[2], koristimo priliku da  ukažemo da bi bilo od posebnog značaja da Narodna skupština preduzme sve raspoložive mere u cilju promocije tolerancije i razumevanja i sprečavanja govora i ponašanja koje ima za cilj povredu dostojanstva lica, na osnovu bilo kog ličnog svojstva propisanog zakonom.

 

Koristimo priliku da Vas obavestimo da smo se ovim povodom obratili i Komisiji za etiku[3], u čijoj je nadležnosti, između ostalog, da prati da li i na koji način narodni poslanici poštuju Kodeks ponašanja, da preduzme adekvatne mere u pogledu sprovođenja obuka o standardima koje treba slediti i poštovati kada je reč o etičkim načelima, kao i Odboru za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja koji je nadležan da vrši  nadzor nad primenom Kodeksa ponašanja, donosi odluke o povredi ovog kodeksa i izriče propisane mere.

Stojimo Vam na raspolaganju za svu pomoć koju Poverenik može da Vam pruži u okviru svojih ovlašćenja.

[1] https://www.mei.gov.rs/upload/documents/eu_dokumenta/godisnji_izvestaji_ek_o_napretku/Serbia_Report_2022_SR.pdf

[2] Zakon o zabrani diskriminacije („Službeni glasnik RS“, br. 22/09 i 52/21), član 33. stav 1. tač. 7. i 9.

[3] Obrazovana Odlukom o obrazovanju Komisije za etiku na posebnoj sednici Narodne skupštine Republike Srbije, od 27.10.2021.

 

POVERENICA ZA ZAŠTITU RAVNOPRAVNOSTI

Brankica Janković


microsoft-word-iconPreporuka mera Narodnoj skupštini Download


Print Friendly, PDF & Email
back to top