1201-18 Utvđena diskriminacija LGBT u medijima

  1. 07-00-1395/2018-02 datum: 4.3.2019.

 

MIŠLjENjE

 

Mišljenje je doneto u postupku povodom pritužbe organizacije „AA“ podnete protiv BB, povodom izjava koje je dao u emisiji „Intervju“ nezavisne medijske produkcije „Balkan info“ 3. novembra 2018. godine. U pritužbi je između ostalog navedeno da je BB, u razgovoru sa voditeljem, a povodom pitanja u vezi sa „belom kugom“ i obrazovnim sistemom u Repubici Srbiji, izneo stavove koji predstavljaju govor mržnje i uznemiravanje i ponižavajuće postupanje prema pripadnicima/cama LGBT populacije. BB upućen je zahtev za izjašnjenje na navode pritužbe, međutim, iako je obavešten o dospeloj pošiljci, nije je prezueo. U toku postupka utvrđeno je da je BB, tokom gostovanja u emisiji „Intervju“ nezavisne medijske produkcije „Balkan info“ 3. novembra 2018. godine, izjavio sledeće: „Sad postoje strašne stvari, imam tatu i tatu i mamu i mamu, te katastrofe da nam uđu u škole, da nam truju decu“ i „Izvinite, ja sam patrijarhalno vaspitan. Ne znam da li to može da se vrati u normalu… Ma kakve crne evropske vrednosti!? Ako su evropske vrednosti pederi“. Ovakvim izjavama, BB je poslao poruku gledaocima/teljkama da je „strašno“ i „katastrofa“ da postoje istopolni roditelji, te da informacije o istopolnom roditeljstvu ne treba da postanu sastavni deo obrazovnog sistema u Srbiji, jer bi se na taj način „trovala“ deca. Takođe, on je pripadnike/ce LGBT populacije nazvao uvredljivim nazivom „pederi“ i ukazao da je seksualna orijentacija drugačija od heteroseksualne suprotna vrednostima za koje se treba zalagati. Na ovaj način, BB je uznemirio i ponizio pripadnike/ce LGBT populacije i stvorio neprijateljsko, ponižavajuće i uvredljivo okruženje. Međutim, tokom intervjua, BB je otišao i korak dalje u uznemiravanju i ponižavanju pripadnika/ca LGBT populacije. Naime, on je na pitanje voditelja da li je video slikovnice (o istoponim porodicama) odgovorio: „Jesam, kad sam to video šokirao sam se… Pa to treba streljati, streljati bukvalno, te majstore koji se tako čmarišu po Evropi, izvinite što sam grub i prost, ali streljati…“. Na ovaj način, spominjući reč „streljanje“ u nekoliko navrata, naglašavajući je rečju „bukvalno“, BB je podstakao mržnju prema pripadnicima/cama LGBT populacije i pozvao na njihov linč. Stoga, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti dao je mišljenje da je BB, izjavama datim u emisiji „Intervju“ nezavisne medijske produkcije „Balkan info“, 3. novembra 2018. godine, povredio odredbe člana 11. i 12. Zakona o zabrani diskriminacije, te mu je preporučeno da uputi javno izvinjenje pripadnicima/cama LGBT populacije u roku od 15 dana od dana prijema ovog mišljenja sa preporukom, kao i da ubuduće vodi računa da prilikom davanja izjava u medijima ne povređuje propise koji zabranjuju diskriminaciju.

 

 

 

  1. TOK POSTUPKA
    • Povereniku za zaštitu ravnopravnosti obratilo se udruženje „AA“, pritužbom podnetom protiv BB, povodom izjava koje je dao u emisiji „Intervju“ nezavisne medijske produkcije „Balkan info“, 3. novembra 2018. godine. U pritužbi je, između ostalog, navedeno:

 

  • da je BB u emisiji „Intervju“ nezavisne medijske produkcije „Balkan info“, 3. novembra 2018. godine, u razgovoru sa voditeljem, a povodom pitanja u vezi sa „belom kugom“ i obrazovnim sistemom u Republici Srbiji, između ostalog, naveo da pripadnike/ce LGBT populacije treba „streljati“;

 

  • da je tom prilikom u emisiji, u razgovoru sa voditeljem, naveo sledeće: „Sad postoje strašne stvari, imam tatu i tatu i mamu i mamu, te katastrofe da nam uđu u škole, da nam truju decu“;

 

  • da je na pitanje voditelja da li je video te slikovnice odgovorio: „Jesam, kad sam to video, ja sam se šokirao… Pa to treba streljati, streljati bukvalno, te majstore koji se na taj način čmarišu po Evropi, izvinite što sam prost, ali streljati…

 

  • da je u daljem razgovoru naveo i „kakve crne evropske vrednosti, ako su evropske vrednosti pederi“;

 

  • da ovi navodi BB predstavljaju govor mržnje prema LGBT licima iz člana 11. Zakona o zabrani diskriminacije;

 

  • da se ovakvim izjavama stvara neprijateljsko, ponižavajuće i uvredljivo okruženje za LGBT lica i vređa se njihovo dostojanstvo, čime je izvršen i oblik diskriminacije iz člana 12. Zakona o zabrani diskriminacije, kao i težak oblik diskriminacije iz člana 13. tačka 1. i tačka 2. Zakona o zabrani diskriminacije;

 

  • Uz pritužbu je dostavljen link ka emisiji „Intervju“, kao i disk na kome se nalazi snimak navedene emisije u kojoj je BB dao sporne izjave.

 

  • Poverenik za zaštitu ravnopravnosti sproveo je postupak u cilju utvrđivanja pravno relevantnih činjenica i okolnosti, a u skladu sa članom   stav 4. i članom 37. stav 2. Zakona o zabrani diskriminacije[1], pa je u toku postupka zatražio izjašnjenje BB. Poverenik je u više navrata pokušao da dostavi zahtev za izjašnjenje na adresu BB navedenu u pritužbi, međutim, prema izveštaju kurirske službe od 31. decembra 2018. godine pošiljka-zahtev za izjašnjenje je uručena, odnosno BB je obavešten o dospeloj pošiljci, ali je nije prezueo.

 

 

  1. ČINjENIČNO STANjE

 

 

2.1. U toku postupka utvrđeno je da je BB gostovao u emisiji „Intervju“, nezavisne medijske produkcije „Balkan info“, 3. novembra 2018. godine, te da je emisija objavljena na zvaničnom Youtube kanalu ove produkcije.

 

2.2. Uvidom u snimak emisije „Intervju“, utvrđeno je da emisija ima format intervjua, te da je BB, u razgovoru sa voditeljem, davao odgovore na pitanja koja se tiču njegove muzičke karijere, karijere grupe „Riblja čorba“, diskografije, predstojećih angažmana i slično. Takođe, utvrđeno je da je BB govorio i o svojim stavovima kada je reč o trenutnoj političkoj situaciji u Srbiji, kvalitetu obrazovanja, pitanjima nataliteta, izbegličkoj krizi i slično.

 

  • Uvidom u snimak emisije „Intervju“, utvrđeno je da je u 53:02 minutu emisije BB, na pitanje u vezi sa obrazovanjem u Republici Srbiji, izjavio sledeće: „Sad postoje strašne stvari, imam tatu i tatu i mamu i mamu, te katastrofe da nam uđu u škole, da nam truju decu…“, a zatim je na pitanje voditelja da li je video te slikovnice odgovorio: „Jesam, kad sam to video šokirao sam se… Pa to treba streljati, streljati bukvalno, te majstore koji se tako čmarišu po Evropi, izvinite što sam grub i prost, ali streljati…“ Nadalje je utvrđeno da je na pitanje voditelja da li to može da se zaustavi, u 57:00 minutu emisije, BB odgovorio sledeće: „Izvinite, ja sam patrijarhalno vaspitan. Ne znam da li to može da se vrati u normalu… Ma kakve crne evropske vrednosti!? Ako su evropske vrednosti pederi.“

 

 

  1. MOTIVI I RAZLOZI ZA DONOŠENjE MIŠLjENjA

 

3.1. Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, prilikom odlučivanja u ovom predmetu, imao je u vidu navode iz pritužbe, kao i sadržinu emisije „Intervju“ nezavisne medijske produkcije „Balkan info“, u kojoj je BB dao izjave povodom kojih je podneta pritužba.

 

Pravni okvir

3.2. Poverenik za zaštitu ravnopravnosti je samostalan, nezavisan i specijalizovan državni organ ustanovljen Zakonom o zabrani diskriminacije sa zadatkom da radi na suzbijanju svih oblika i vidova diskriminacije i ostvarivanju ravnopravnosti u društvenim odnosima. Nadležnost Poverenika za zaštitu ravnopravnosti široko je određena, u skladu sa međunarodnim standardima, kako bi se omogućilo da delotvorno i efikasno ostvaruje svoju ulogu. Jedna od osnovnih nadležnosti Poverenika jeste da prima i razmatra pritužbe zbog diskriminacije, daje mišljenja i preporuke u konkretnim slučajevima diskriminacije i izriče zakonom utvrđene mere. Pored toga, Poverenik je ovlašćen da predlaže postupak mirenja, kao i da pokreće sudske postupke za zaštitu od diskriminacije i podnosi prekršajne prijave zbog akata diskriminacije propisanih antidiskriminacionim propisima. Poverenik je, takođe, ovlašćen da upozorava javnost na najčešće, tipične i teške slučajeve diskriminacije i da organima javne vlasti preporučuje mere za ostvarivanje ravnopravnosti.[2]

3.3. Evropska konvencija za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda iz 1950. godine[3], u članu 14. zabranjuje diskriminaciju i propisuje da se uživanje prava i sloboda predviđenih u ovoj Konvenciji obezbeđuje bez diskriminacije po bilo kom osnovu, kao što su pol, rasa, boja kože, jezik, veroispovest, političko ili drugo mišljenje, nacionalno ili socijalno poreklo, veza sa nekom nacionalnom manjinom, imovno stanje, rođenje ili drugi status.

3.4. Ustav Republike Srbije[4] u članu 21. zabranjuje svaku diskriminaciju, neposrednu ili posrednu, po bilo kom osnovu, a naročito po osnovu rase, pola, nacionalne pripadnosti, društvenog porekla, rođenja, veroispovesti, političkog ili drugog uverenja, imovnog stanja, kulture, jezika, starosti i psihičkog ili fizičkog invaliditeta. Takođe, Ustav Republike Srbije jemči slobodu mišljenja i izražavanja, kao i slobodu da se govorom, pisanjem, slikom ili na drugi način traže, primaju i šire obaveštenja i ideje[5] i propisuje da se sloboda izražavanja može zakonom ograničiti, ako je to, pored ostalog, neophodno i radi zaštite prava i ugleda drugih.[6]

3.5. Ustavna zabrana diskriminacije bliže je razrađena Zakonom o zabrani diskriminacije, koji u članu 2. stav 1. tačka 1. propisuje da diskriminacija i diskriminatorno postupanje označavaju svako neopravdano pravljenje razlike ili nejednako postupanje, odnosno propuštanje (isključivanje, ograničavanje ili davanje prvenstva), u odnosu na lica ili grupe kao i na članove njihovih porodica, ili njima bliska lica, na otvoren ili prikriven način, a koji se zasniva na rasi, boji kože, precima, državljanstvu, nacionalnoj pripadnosti ili etničkom poreklu, jeziku, verskim ili političkim ubeđenjima, polu, rodnom identitetu, seksualnoj orijentaciji, imovnom stanju, rođenju, genetskim osobenostima, zdravstvenom stanju, invaliditetu, bračnom i porodičnom statusu, osuđivanosti, starosnom dobu, izgledu, članstvu u političkim, sindikalnim i drugim organizacijama i drugim stvarnim, odnosno pretpostavljenim ličnim svojstvima. S obzirom na okolnosti konkretnog slučaja, za njegovo razmatranje relevantne su i odredbe  čl. 11. i 12. Zakona o zabrani diskriminacije kojim je zabranjen govor mržnje i uznemiravanje i ponižavajuće postupanje. Naime, govor mržnje predstavlja izražavanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog ličnog svojstva, u javnim glasilima i drugim publikacijama, na skupovima i mestima dostupnim javnosti, ispisivanjem i prikazivanjem poruka ili simbola i na drugi način, dok uznemiravanje i ponižavajuće postupanje ima za cilj ili predstavlja povredu dostojanstva lica ili grupe lica na osnovu njihovog ličnog svojstva, a naročito ako se time stvara strah ili neprijateljsko, ponižavajuće i uvredljivo okruženje.

 

Analiza priloga sa aspekta antidiskriminacionih propisa

 

  • Imajući u vidu predmet ove pritužbe, Poverenik je pristupio analizi izjava BB, datih u emisiji „Intervju“ nezavisne medijske produkcije „Balkan info“. Naime, on je, na pitanje u vezi sa obrazovnim sistemom u Republici Srbiji, izjavio: „Sad postoje strašne stvari, imam tatu i tatu i mamu i mamu, te katastrofe da nam uđu u škole, da nam truju decu…“, a zatim je na pitanje voditelja da li je video te slikovnice odgovorio: „Jesam, kad sam to video šokirao sam se… Pa to treba streljati, streljati bukvalno, te majstore koji se tako čmarišu po Evropi, izvinite što sam grub i prost, ali streljati…“ Konačno, na pitanje voditelja da li to može da se zaustavi, BB je odgovorio: „Izvinite, ja sam patrijarhalno vaspitan. Ne znam da li to može da se vrati u normalu… Ma kakve crne evropske vrednosti!? Ako su evropske vrednosti pederi.“
  • Stoga, potrebno je utvrditi da li se navedenim izjavama BB podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv grupe lica – pripadnika/ca LGBT populacije, odnosno da li ove izjave predstavljaju uznemiravajuće i ponižavajuće postupanje i povredu dostojanstva grupe lica na osnovu njihovog ličnog svojstva – seksualne orijentacije.

 

  • Analiza je pokazala da izjave BB: „Sad postoje strašne stvari, imam tatu i tatu i mamu i mamu, te katastrofe da nam uđu u škole, da nam truju decu“ i „Izvinite, ja sam patrijarhalno vaspitan. Ne znam da li to može da se vrati u normalu… Ma kakve crne evropske vrednosti!? Ako su evropske vrednosti pederi“ sadrže niz nedopustivih uvreda usmerenih ka pripadnicima/cama LGBT populacije. Naime, BB je navedenim izjavama poslao poruku gledaocima/teljkama da je „strašno“ i „katastrofa“ da postoje istopolni roditelji, te da informacije o istopolnom roditeljstvu ne treba da postanu sastavni deo obrazovnog sistema u Srbiji, jer bi se na taj način „trovala“ deca. Takođe, on je pripadnike/ce LGBT populacije nazvao uvredljivim nazivom „pederi“ i ukazao da je seksualna orijentacija drugačija od heteroseksualne suprotna vrednostima za koje se treba zalagati. Na ovaj način, BB je uznemirio i ponizio pripadnike/ce LGBT populacije i stvorio neprijateljsko, ponižavajuće i uvredljivo okruženje.

 

  • Međutim, tokom intervjua, BB je otišao i korak dalje u uznemiravanju i ponižavanju pripadnika/ca LGBT populacije. Naime, on je na pitanje voditelja da li je video slikovnice (o istoponim porodicama) odgovorio: „Jesam, kad sam to video šokirao sam se… Pa to treba streljati, streljati bukvalno, te majstore koji se tako čmarišu po Evropi, izvinite što sam grub i prost, ali streljati…“. Na ovaj način, spominjući reč „streljanje“ u nekoliko navrata, naglašavajući je rečju „bukvalno“, BB je podstakao mržnju prema pripadnicima/cama LGBT populacije i pozvao na njihov linč, čime je prekršio zabranu govora mržnje iz člana 11. Zakona o zabrani diskriminacije, odnosno, izrazio je ideje i mišljenja kojim se podstiče diskriminacija, mržnja i nasilje protiv grupe lica zbog njihovog ličnog svojstva – seksualne orijentacije.

 

  • Izražanje ovakvog stava je veoma opasno, imajući u vidu da se pripadnici/ce LGBT populacije u našem društvu svakodnevno susreću sa brojnim pretnjama, uznemiravanjem i drugim problemima. Naime, istraživanje Nacionalnog demokratskog instituta ukazalo da je preko 70% LGBTI ispitanika/ca izloženo psihičkom nasilju i uznemiravanju, što je porast od 15% u odnosu na 2014. godinu, a 23% je izjavilo da su fizički napadani zbog svoje seksualne orijentacije i rodnog indentiteta[7]. Stoga, svako iskazivanje želje da se pripadnicima/cama LGBT populacije fizički naudi, opasno je i zabrinjavajuće, naročito kada se vrši putem sredstava javnog informisanja, koje je dostupno širokom auditorijumu. Ovakvi stavovi i ideje nedvosmisleno podstiču mržnju, nasilje i diskriminaciju pripadnika/ca LGBT populacije, osećaj izolovanosti od većinske populacije i straha da nisu bezbedni i da svako ima pravo da ih vređa, mrzi i fizički povredi samo zato što je njihova seksualna orijentacija drugačija od heteroseksualne.

 

  • Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, prilikom donošenja ovog mišljenja, posebno je imao u vidu činjenicu da je BB javna ličnost, poznat i popularan muzičar, a s obzirom da javne ličnosti utiču na formiranje javnog mnjenja, njihova odgovornost za sadržaj izjava koje daju je samim tim veća, a obaveza uzdržavanja od govora mržnje i uznemiravanja i vređanja drugih još naglašenija. S tim u vezi, posebno je zabrinjavajuće što je BB izneo ove stavove u emisiji „Intervju“, koja je objavljena na društvenoj mreži Youtube za koju je opšte poznato da je koristi veliki broj mladih ljudi. Naime, intervju sa Borom Đorđevićem, prema podacima sa društvene mreže Youtube, pogledalo je čak pedeset osam hiljada korisnika, dok je 936 njih označilo da im se ovakav sadržaj sviđa (like).
  • Na kraju, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti ukazuje da je nesporno važno da svako ima pravo da iznosi svoje stavove i mišljenja o određenim društvenim pojavama, međutim, sloboda govora, bez obzira na način iznošenja i objavljivanja ideja i stavova, nikada ne sme da bude izgovor za diskriminaciju na osnovu bilo kog ličnog svojstva. Drugim rečima, sloboda govora ne sme da se koristi kao izgovor za vređanje i ponižavanje drugih ljudi i stvaranje okruženja u kojem će se oni osećati izopšteno, izolovano i u riziku da kao ličnosti budu svedeni samo na svoju seksualnu orijentaciju koja može da se javno komentariše na nedopustiv i uvredljiv način. Još je opasnije ukoliko se javni govor koristi da bi se izražavale ideje i mišljenja kojim se podstiče mržnja i nasilje protiv jedne marginalizovane grupe lica, kao što je LGBT populacija. S tim u vezi, važno je nagslatiti da je Evropska komisija za borbu protiv rasizma i netoleracije (EKRI), kao jedno od najuticajnijih nezavisnih tela Saveta Evrope za praćenje poštovanja ljudskih prava u oblasti rasizma i netolerancije, u svojoj Opštoj preporuci br. 15 o borbi protiv govora mržnje[8] preporučila državama članicama da energično rade na podizanju ne samo svesti u javnosti o značaju poštovanja pluralizma i opasnosti koje govor mržnje nosi sa sobom, već i na razotkrivanju pogrešnih osnova na kojima govor mržnje počiva i ukazivanju na njegovu neprihvatljivost, a sve u cilju sprečavanja upotrebe takvog govora.

 

 

  1. MIŠLjENjE

 

BB, izjavama datim u emisiji „Intervju“ nezavisne medijske produkcije „Balkan info“, 3. novembra 2018. godine, povredio je odredbe člana 11. i 12. Zakona o zabrani diskriminacije.

 

  1. PREPORUKA

 

Poverenik za zaštitu ravnopravnosti preporučuje BB da:

5.1. Uputi javno izvinjenje pripadnicima/cama LGBT populacije u roku od 15 dana od dana prijema ovog mišljenja sa preporukom.

5.2. Ubuduće vodi računa da prilikom davanja izjava u medijima ne povređuje propise koji zabranjuju diskriminaciju.

 

Potrebno je da BB obavesti Poverenika za zaštitu ravnopravnosti o sprovođenju ove preporuke, u roku od 30 dana od dana prijema mišljenja sa preporukom.

Saglasno članu 40. Zakona o zabrani diskriminacije, ukoliko BB ne postupi po preporuci u roku od 30 dana, biće doneto rešenje o izricanju mere opomene, protiv kojeg nije dopuštena žalba, a za slučaj da ovo rešenje ne sprovede, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti može o tome obavestiti javnost preko sredstava javnog informisanja i na drugi pogodan način.

 

 

Protiv ovog mišljenja sa preporukom nije dopuštena žalba niti bilo koje drugo pravno sredstvo, jer se njime ne odlučuje o pravima i obavezama pravnih subjekata.

[1] „Službeni glasnik RS”, broj 22/09

[2] Zakon o zabrani diskriminacije, član 33.

[3] „Službeni list SCG- Međunarodni ugovori”, broj 9/03

[4] „Službeni glasnik RS”, broj 98/06

[5] Ustav Republike Srbije, član 46. stav 1.

[6] Ustav Republike Srbije, član 46. stav 2.

[7] „Biti LGBT u Istočnoj Evropi – izveštaj za Srbiju“, UNDP, Beograd, 2017.

[8] European Commission against Racism and Intolerance (ECRI), CRI(2016)15, 8. decembar 2015. godine

 

POVERENICA ZA ZAŠTITU RAVNOPRAVNOSTI

Brankica Janković


microsoft-word-icon1201-18 Utvđena diskriminacija LGBT u medijima Download


Print Friendly, PDF & Email
back to top