1201-18 Утвђена дискриминација ЛГБТ у медијима

бр. 07-00-1395/2018-02 датум: 4.3.2019.

 

МИШЉЕЊЕ

 

Мишљење је донето у поступку поводом притужбе организације „АА“ поднете против ББ, поводом изјава које је дао у емисији „Интервју“ независне медијске продукције „Балкан инфо“ 3. новембра 2018. године. У притужби је између осталог наведено да је ББ, у разговору са водитељем, а поводом питања у вези са „белом кугом“ и образовним системом у Репубици Србији, изнео ставове који представљају говор мржње и узнемиравање и понижавајуће поступање према припадницима/цама ЛГБТ популације. ББ упућен је захтев за изјашњење на наводе притужбе, међутим, иако је обавештен о доспелој пошиљци, није је презуео. У току поступка утврђено је да је ББ, током гостовања у емисији „Интервју“ независне медијске продукције „Балкан инфо“ 3. новембра 2018. године, изјавио следеће: „Сад постоје страшне ствари, имам тату и тату и маму и маму, те катастрофе да нам уђу у школе, да нам трују децу“ и „Извините, ја сам патријархално васпитан. Не знам да ли то може да се врати у нормалу… Ма какве црне европске вредности!? Ако су европске вредности педери“. Оваквим изјавама, ББ је послао поруку гледаоцима/тељкама да је „страшно“ и „катастрофа“ да постоје истополни родитељи, те да информације о истополном родитељству не треба да постану саставни део образовног система у Србији, јер би се на тај начин „тровала“ деца. Такође, он је припаднике/це ЛГБТ популације назвао увредљивим називом „педери“ и указао да је сексуална оријентација другачија од хетеросексуалне супротна вредностима за које се треба залагати. На овај начин, ББ је узнемирио и понизио припаднике/це ЛГБТ популације и створио непријатељско, понижавајуће и увредљиво окружење. Међутим, током интервјуа, ББ је отишао и корак даље у узнемиравању и понижавању припадника/ца ЛГБТ популације. Наиме, он је на питање водитеља да ли је видео сликовнице (о истопоним породицама) одговорио: „Јесам, кад сам то видео шокирао сам се… Па то треба стрељати, стрељати буквално, те мајсторе који се тако чмаришу по Европи, извините што сам груб и прост, али стрељати…“. На овај начин, спомињући реч „стрељање“ у неколико наврата, наглашавајући је речју „буквално“, ББ је подстакао мржњу према припадницима/цама ЛГБТ популације и позвао на њихов линч. Стога, Повереник за заштиту равноправности дао је мишљење да је ББ, изјавама датим у емисији „Интервју“ независне медијске продукције „Балкан инфо“, 3. новембра 2018. године, повредио одредбе члана 11. и 12. Закона о забрани дискриминације, те му је препоручено да упути јавно извињење припадницима/цама ЛГБТ популације у року од 15 дана од дана пријема овог мишљења са препоруком, као и да убудуће води рачуна да приликом давања изјава у медијима не повређује прописе који забрањују дискриминацију.

 

 

 

  1. ТОК ПОСТУПКА
    • Поверенику за заштиту равноправности обратило се удружење „АА“, притужбом поднетом против ББ, поводом изјава које је дао у емисији „Интервју“ независне медијске продукције „Балкан инфо“, 3. новембра 2018. године. У притужби је, између осталог, наведено:

 

  • да је ББ у емисији „Интервју“ независне медијске продукције „Балкан инфо“, 3. новембра 2018. године, у разговору са водитељем, а поводом питања у вези са „белом кугом“ и образовним системом у Републици Србији, између осталог, навео да припаднике/це ЛГБТ популације треба „стрељати“;

 

  • да је том приликом у емисији, у разговору са водитељем, навео следеће: „Сад постоје страшне ствари, имам тату и тату и маму и маму, те катастрофе да нам уђу у школе, да нам трују децу“;

 

  • да је на питање водитеља да ли је видео те сликовнице одговорио: „Јесам, кад сам то видео, ја сам се шокирао… Па то треба стрељати, стрељати буквално, те мајсторе који се на тај начин чмаришу по Европи, извините што сам прост, али стрељати…

 

  • да је у даљем разговору навео и „какве црне европске вредности, ако су европске вредности педери“;

 

  • да ови наводи ББ представљају говор мржње према ЛГБТ лицима из члана 11. Закона о забрани дискриминације;

 

  • да се оваквим изјавама ствара непријатељско, понижавајуће и увредљиво окружење за ЛГБТ лица и вређа се њихово достојанство, чиме је извршен и облик дискриминације из члана 12. Закона о забрани дискриминације, као и тежак облик дискриминације из члана 13. тачка 1. и тачка 2. Закона о забрани дискриминације;

 

  • Уз притужбу је достављен линк ка емисији „Интервју“, као и диск на коме се налази снимак наведене емисије у којој је ББ дао спорне изјаве.

 

  • Повереник за заштиту равноправности спровео је поступак у циљу утврђивања правно релевантних чињеница и околности, a у складу са чланом   став 4. и чланом 37. став 2. Закона о забрани дискриминације[1], па је у току поступка затражио изјашњење ББ. Повереник је у више наврата покушао да достави захтев за изјашњење на адресу ББ наведену у притужби, међутим, према извештају курирске службе од 31. децембра 2018. године пошиљка-захтев за изјашњење је уручена, односно ББ је обавештен о доспелој пошиљци, али је није презуео.

 

 

  1. ЧИЊЕНИЧНО СТАЊЕ

 

 

2.1. У току поступка утврђено је да је ББ гостовао у емисији „Интервју“, независне медијске продукције „Балкан инфо“, 3. новембра 2018. године, те да је емисија објављена на званичном Youtube каналу ове продукције.

 

2.2. Увидом у снимак емисије „Интервју“, утврђено је да емисија има формат интервјуа, те да је ББ, у разговору са водитељем, давао одговоре на питања која се тичу његове музичке каријере, каријере групе „Рибља чорба“, дискографије, предстојећих ангажмана и слично. Такође, утврђено је да је ББ говорио и о својим ставовима када је реч о тренутној политичкој ситуацији у Србији, квалитету образовања, питањима наталитета, избегличкој кризи и слично.

 

  • Увидом у снимак емисије „Интервју“, утврђено је да је у 53:02 минуту емисије ББ, на питање у вези са образовањем у Републици Србији, изјавио следеће: „Сад постоје страшне ствари, имам тату и тату и маму и маму, те катастрофе да нам уђу у школе, да нам трују децу…“, а затим је на питање водитеља да ли је видео те сликовнице одговорио: „Јесам, кад сам то видео шокирао сам се… Па то треба стрељати, стрељати буквално, те мајсторе који се тако чмаришу по Европи, извините што сам груб и прост, али стрељати…“ Надаље је утврђено да је на питање водитеља да ли то може да се заустави, у 57:00 минуту емисије, ББ одговорио следеће: „Извините, ја сам патријархално васпитан. Не знам да ли то може да се врати у нормалу… Ма какве црне европске вредности!? Ако су европске вредности педери.“

 

 

  1. МОТИВИ И РАЗЛОЗИ ЗА ДОНОШЕЊЕ МИШЉЕЊА

 

3.1. Повереник за заштиту равноправности, приликом одлучивања у овом предмету, имао је у виду наводе из притужбе, као и садржину емисије „Интервју“ независне медијске продукције „Балкан инфо“, у којој је ББ дао изјаве поводом којих је поднета притужба.

 

Правни оквир

3.2. Повереник за заштиту равноправности је самосталан, независан и специјализован државни орган установљен Законом о забрани дискриминације са задатком да ради на сузбијању свих облика и видова дискриминације и остваривању равноправности у друштвеним односима. Надлежност Повереника за заштиту равноправности широко је одређена, у складу са међународним стандардима, како би се омогућило да делотворно и ефикасно остварује своју улогу. Једна од основних надлежности Повереника јесте да прима и разматра притужбе због дискриминације, даје мишљења и препоруке у конкретним случајевима дискриминације и изриче законом утврђене мере. Поред тога, Повереник је овлашћен да предлаже поступак мирења, као и да покреће судске поступке за заштиту од дискриминације и подноси прекршајне пријаве због аката дискриминације прописаних антидискриминационим прописима. Повереник је, такође, овлашћен да упозорава јавност на најчешће, типичне и тешке случајеве дискриминације и да органима јавне власти препоручује мере за остваривање равноправности.[2]

3.3. Европска конвенција за заштиту људских права и основних слобода из 1950. године[3], у члану 14. забрањује дискриминацију и прописује да се уживање права и слобода предвиђених у овој Конвенцији обезбеђује без дискриминације по било ком основу, као што су пол, раса, боја коже, језик, вероисповест, политичко или друго мишљење, национално или социјално порекло, веза са неком националном мањином, имовно стање, рођење или други статус.

3.4. Устав Републике Србије[4] у члану 21. забрањује сваку дискриминацију, непосредну или посредну, по било ком основу, а нарочито по основу расе, пола, националне припадности, друштвеног порекла, рођења, вероисповести, политичког или другог уверења, имовног стања, културе, језика, старости и психичког или физичког инвалидитета. Такође, Устав Републике Србије јемчи слободу мишљења и изражавања, као и слободу да се говором, писањем, сликом или на други начин траже, примају и шире обавештења и идеје[5] и прописује да се слобода изражавања може законом ограничити, ако је то, поред осталог, неопходно и ради заштите права и угледа других.[6]

3.5. Уставна забрана дискриминације ближе је разрађена Законом о забрани дискриминације, који у члану 2. став 1. тачка 1. прописује да дискриминација и дискриминаторно поступање означавају свако неоправдано прављење разлике или неједнако поступање, односно пропуштање (искључивање, ограничавање или давање првенства), у односу на лица или групе као и на чланове њихових породица, или њима блиска лица, на отворен или прикривен начин, а који се заснива на раси, боји коже, прецима, држављанству, националној припадности или етничком пореклу, језику, верским или политичким убеђењима, полу, родном идентитету, сексуалној оријентацији, имовном стању, рођењу, генетским особеностима, здравственом стању, инвалидитету, брачном и породичном статусу, осуђиваности, старосном добу, изгледу, чланству у политичким, синдикалним и другим организацијама и другим стварним, односно претпостављеним личним својствима. С обзиром на околности конкретног случаја, за његово разматрање релевантне су и одредбе  чл. 11. и 12. Закона о забрани дискриминације којим је забрањен говор мржње и узнемиравање и понижавајуће поступање. Наиме, говор мржње представља изражавање идеја, информација и мишљења којима се подстиче дискриминација, мржња или насиље против лица или групе лица због њиховог личног својства, у јавним гласилима и другим публикацијама, на скуповима и местима доступним јавности, исписивањем и приказивањем порука или симбола и на други начин, док узнемиравање и понижавајуће поступање има за циљ или представља повреду достојанства лица или групе лица на основу њиховог личног својства, а нарочито ако се тиме ствара страх или непријатељско, понижавајуће и увредљиво окружење.

 

Анализа прилога са аспекта антидискриминационих прописа

 

  • Имајући у виду предмет овe притужбe, Повереник је приступио анализи изјава ББ, датих у емисији „Интервју“ независне медијске продукције „Балкан инфо“. Наиме, он је, на питање у вези са образовним системом у Републици Србији, изјавио: „Сад постоје страшне ствари, имам тату и тату и маму и маму, те катастрофе да нам уђу у школе, да нам трују децу…“, а затим је на питање водитеља да ли је видео те сликовнице одговорио: „Јесам, кад сам то видео шокирао сам се… Па то треба стрељати, стрељати буквално, те мајсторе који се тако чмаришу по Европи, извините што сам груб и прост, али стрељати…“ Коначно, на питање водитеља да ли то може да се заустави, ББ је одговорио: „Извините, ја сам патријархално васпитан. Не знам да ли то може да се врати у нормалу… Ма какве црне европске вредности!? Ако су европске вредности педери.“
  • Стога, потребно је утврдити да ли се наведеним изјавама ББ подстиче дискриминација, мржња или насиље против групе лица – припадника/ца ЛГБТ популације, односно да ли ове изјаве представљају узнемиравајуће и понижавајуће поступање и повреду достојанства групе лица на основу њиховог личног својства – сексуалне оријентације.

 

  • Анализа је показала да изјаве ББ: „Сад постоје страшне ствари, имам тату и тату и маму и маму, те катастрофе да нам уђу у школе, да нам трују децу“ и „Извините, ја сам патријархално васпитан. Не знам да ли то може да се врати у нормалу… Ма какве црне европске вредности!? Ако су европске вредности педери“ садрже низ недопустивих увреда усмерених ка припадницима/цама ЛГБТ популације. Наиме, ББ је наведеним изјавама послао поруку гледаоцима/тељкама да је „страшно“ и „катастрофа“ да постоје истополни родитељи, те да информације о истополном родитељству не треба да постану саставни део образовног система у Србији, јер би се на тај начин „тровала“ деца. Такође, он је припаднике/це ЛГБТ популације назвао увредљивим називом „педери“ и указао да је сексуална оријентација другачија од хетеросексуалне супротна вредностима за које се треба залагати. На овај начин, ББ је узнемирио и понизио припаднике/це ЛГБТ популације и створио непријатељско, понижавајуће и увредљиво окружење.

 

  • Међутим, током интервјуа, ББ је отишао и корак даље у узнемиравању и понижавању припадника/ца ЛГБТ популације. Наиме, он је на питање водитеља да ли је видео сликовнице (о истопоним породицама) одговорио: „Јесам, кад сам то видео шокирао сам се… Па то треба стрељати, стрељати буквално, те мајсторе који се тако чмаришу по Европи, извините што сам груб и прост, али стрељати…“. На овај начин, спомињући реч „стрељање“ у неколико наврата, наглашавајући је речју „буквално“, ББ је подстакао мржњу према припадницима/цама ЛГБТ популације и позвао на њихов линч, чиме је прекршио забрану говора мржње из члана 11. Закона о забрани дискриминације, односно, изразио је идеје и мишљења којим се подстиче дискриминација, мржња и насиље против групе лица због њиховог личног својства – сексуалне оријентације.

 

  • Изражање оваквог става је веома опасно, имајући у виду да се припадници/це ЛГБТ популације у нашем друштву свакодневно сусрећу са бројним претњама, узнемиравањем и другим проблемима. Наиме, истраживање Националног демократског института указало да је преко 70% ЛГБТИ испитаника/ца изложено психичком насиљу и узнемиравању, што је пораст од 15% у односу на 2014. годину, а 23% је изјавило да су физички нападани због своје сексуалне оријентације и родног индентитета[7]. Стога, свако исказивање жеље да се припадницима/цама ЛГБТ популације физички науди, опасно је и забрињавајуће, нарочито када се врши путем средстава јавног информисања, које је доступно широком аудиторијуму. Овакви ставови и идеје недвосмислено подстичу мржњу, насиље и дискриминацију припадника/ца ЛГБТ популације, осећај изолованости од већинске популације и страха да нису безбедни и да свако има право да их вређа, мрзи и физички повреди само зато што је њихова сексуална оријентација другачија од хетеросексуалне.

 

  • Повереник за заштиту равноправности, приликом доношења овог мишљења, посебно је имао у виду чињеницу да је ББ јавна личност, познат и популаран музичар, а с обзиром да јавне личности утичу на формирање јавног мњења, њихова одговорност за садржај изјава које дају је самим тим већа, а обавеза уздржавања од говора мржње и узнемиравања и вређања других још наглашенија. С тим у вези, посебно је забрињавајуће што је ББ изнео ове ставове у емисији „Интервју“, која је објављена на друштвеној мрежи Youtube за коју је опште познато да је користи велики број младих људи. Наиме, интервју са Бором Ђорђевићем, према подацима са друштвене мреже Youtube, погледало је чак педесет осам хиљада корисника, док је 936 њих означило да им се овакав садржај свиђа (like).
  • На крају, Повереник за заштиту равноправности указује да је неспорно важно да свако има право да износи своје ставове и мишљења о одређеним друштвеним појавама, међутим, слобода говора, без обзира на начин изношења и објављивања идеја и ставова, никада не сме да буде изговор за дискриминацију на основу било ког личног својства. Другим речима, слобода говора не сме да се користи као изговор за вређање и понижавање других људи и стварање окружења у којем ће се они осећати изопштено, изоловано и у ризику да као личности буду сведени само на своју сексуалну оријентацију која може да се јавно коментарише на недопустив и увредљив начин. Још је опасније уколико се јавни говор користи да би се изражавале идеје и мишљења којим се подстиче мржња и насиље против једне маргинализоване групе лица, као што је ЛГБТ популација. С тим у вези, важно је нагслатити да је Европска комисија за борбу против расизма и нетолерације (ЕКРИ), као једно од најутицајнијих независних тела Савета Европе за праћење поштовања људских права у области расизма и нетолеранције, у својој Општој препоруци бр. 15 о борби против говора мржње[8] препоручила државама чланицама да енергично раде на подизању не само свести у јавности о значају поштовања плурализма и опасности које говор мржње носи са собом, већ и на разоткривању погрешних основа на којима говор мржње почива и указивању на његову неприхватљивост, а све у циљу спречавања употребе таквог говора.

 

 

  1. МИШЉЕЊЕ

 

ББ, изјавама датим у емисији „Интервју“ независне медијске продукције „Балкан инфо“, 3. новембра 2018. године, повредио је одредбе члана 11. и 12. Закона о забрани дискриминације.

 

  1. ПРЕПОРУКА

 

Повереник за заштиту равноправности препоручује ББ да:

5.1. Упути јавно извињење припадницима/цама ЛГБТ популације у року од 15 дана од дана пријема овог мишљења са препоруком.

5.2. Убудуће води рачуна да приликом давања изјава у медијима не повређује прописе који забрањују дискриминацију.

 

Потребно је да ББ обавести Повереника за заштиту равноправности о спровођењу ове препоруке, у року од 30 дана од дана пријема мишљења са препоруком.

Сагласно члану 40. Закона о забрани дискриминације, уколико ББ не поступи по препоруци у року од 30 дана, биће донето решење о изрицању мере опомене, против којег није допуштена жалба, а за случај да ово решење не спроведе, Повереник за заштиту равноправности може о томе обавестити јавност преко средстава јавног информисања и на други погодан начин.

 

 

Против овог мишљења са препоруком није допуштена жалба нити било које друго правно средство, јер се њиме не одлучује о правима и обавезама правних субјеката.

[1] „Службени гласник РС”, број 22/09

[2] Закон о забрани дискриминације, члан 33.

[3] „Службени лист СЦГ- Међународни уговори”, број 9/03

[4] „Службени гласник РС”, број 98/06

[5] Устав Републике Србије, члан 46. став 1.

[6] Устав Републике Србије, члан 46. став 2.

[7] „Бити ЛГБТ у Источној Европи – извештај за Србију“, УНДП, Београд, 2017.

[8] European Commission against Racism and Intolerance (ECRI), CRI(2016)15, 8. децембар 2015. године

 

ПOВEРEНИЦA ЗA ЗAШTИTУ РAВНOПРAВНOСTИ

Брaнкицa Jaнкoвић


microsoft-word-icon1201-18 Утвђена дискриминација ЛГБТ у медијима Download


Print Friendly, PDF & Email
back to top