Poverenica na konferenciji o veštačkoj inteligenciji

Upotreba veštačke inteligencije je deo budućnosti rada koja nosi brojne mogućnosti, ali i izazove od kojih velika većina može imati uticaj na povredu prava na zabranu diskriminacije, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na konferenciji “Dizajnirano društvo – veštačka inteligencija i sloboda izražavanja” koju organizuju Misija OEBS u Srbiji i Ministarstvo informisanja i telekomunikacija.

Sprovođenje procesa digitalizacije mora staviti ljude u centar pažnje, kako bi se omogućilo da napredak ravnopravno koriste svi članovi društva, čime bi se sprečilo da primena veštačka inteligencije bude faktor koji će učiniti da grupe u povećanom riziku od socijalne isključenosti budu još više ugrožene, navela je poverenica. To se pre svega odnosi na oblast rada i zapošljavanja, jer je već sad izvesno da će mnoga postojeća zanimanja postati nepotrebna, što može stvoriti klasu tzv. “beskorisnih” ljudi, dodala je Janković.

Poverenica je istakla da je pristrasnost veštačke inteligencije drugi veliki problem sa kojim se suočavaju ne samo pojednici već i kompanije, digitalne platforme ali i državne institucije koje koriste algoritme u poslovanju. Prema podacima iz izveštaja kompanije DataRobot, izrađenog u saradnji sa Svetskim ekonomskim forumom, više od trećine anketiranih organizacija je iskusilo negativan uticaj na poslovanje zbog pojave pristrasnosti u njihovim algoritmima.

Sa druge strane, veštačka inteligencija već značajno doprinosi zaštiti od diskriminacije i unapređenju ravnopravnosti, što se vidi na primeru sistema za automatsku moderaciju sadržaja, navodi Janković. I pored toga što veštačka inteligencija ne razume uvek kontekst objave zbog čega ponekad briše i ono što ne treba, sistemi za uklanjanje sadržaja su zaista neophodni, imajući u vidu poplavu govora mržnje i lažnih vesti, navela je Janković.

Iz svega proističe da moraju postojati saradnja i usklađeni napori na svim nivoima, kada je reč o razvoju veštačke inteligencije, jer samo tako možemo obezbediti da digitalne tehnologije budu „dobar sluga“ a ne „loš gospodar“, zaključila je poverenica.

Konferenciju su otvorili Mihailo Jovanović, ministar informisanja i telekomunikacija Republike Srbije Jan Bratu, šef Misije OEBS-a u Srbiji i Tereza Ribeiro, predstavnica OEBS-a za slobodu medija.

Print Friendly, PDF & Email
back to top