Žene sa invaliditetom su višestruko diskriminisane, siromašnije i više nezaposlene od muškaraca sa invaliditetom i često nevidlјive u javnom životu, izjavila je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na skupu „Prava žena i devojčica sa invaliditetom“ povodom 3. decembra, Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom.
Otvarajući skup, poverenica Janković je istakla da se žene sa invaliditetom suočavaju sa barijerama u ostvarivanju svojih prava i da su često žrtve fizičkog i svih drugih vrsta nasilјa. Ženama sa invaliditetom dugo su osporavana prava na brak, na seksualnost, materinstvo, upravo zbog stereotipa da nisu u stanju da ispune “tradicionalnu ulogu žene”, istakla je poverenica.
Diskriminacija na osnovu invaliditeta je treći najčešći osnov za pritužbe, instituciji Poverenika za zaštitu ravnopravnosti je upućeno 390 pritužbi zbog diskriminacije na osnovu invaliditeta, od čega je manje od trećine bilo zbog diskriminacije žena sa invaliditetom, objasnila je poverenica. Ona je ukazala na praksu koja pokazuje da muškarci sa invaliditetom znatno češće podnose pritužbe, i istakla da je neophodno da se žene za invaliditetom osnaže i ohrabre da se obraćaju i traže zaštitu od diskriminacije.
Zbog svega ovoga, Poverenica je u saradnji sa partnerima, Agencijom UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN WOMEN) i Visokim komesarijatom UN za lјudska prava u Srbiji organizovala skup uoči Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, kako bi ukazala na položaj žena i devojčica sa invaliditetom, ali i na mehanizme za unapređenje njihovog položaja, i načine pre svega na smanjenje diskriminacije.
Pomoćnica Poverenica Kosana Beker posebno je predstavila Opšti komentar broj 3 na član 6 Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom UN koji se odnosi na devojčice i žene sa invaliditetom. U skladu sa tim, sve države potpisnice, pored ostalog, imaju obavezu da poštuju, štite i omogućavaju ostvarivanje prava žena sa invaliditetom, sprečavaju višestruku diskriminaciju i obezbede adekvatnu zaštitu.
Na skupu su govorili i šefica Kancelarije UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Srbiji UN WOMEN Milana Rikanović, savetnik stalnog koordinatora UN u Srbiji Klod Kan Ivanka Jovanović iz Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom Srbije, Gordana Rajkov iz Centra za samostalni život osoba sa invaliditetom, Bilјana Janjić iz Inicijative za prava osoba sa invaliditetom (MDRI) i drugi.