Trudnice, porodilje i majke koje su angažovane po ugovorima van radnog odnosa moraju imati jednaka prava u vezi trudnoće, porodiljskog odsustva i odsustva radi nege deteta kao i žene zaposlene kod poslodavca, zbog čega je neophodno nastaviti sa izmenama zakonskih propisa, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na konferenciji “Pravo na porodiljsko!” održanoj u okviru projekta „Porodiljsko odsustvo, pravo a ne privilegija“ udruženja Mame su zakon.
Poverenica je istakla da prema važećem zakonodavstvu samo žene u radnom odnosu imaju pravo na održavanje trudnoće, porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta, kao i zaštitu od otkaza ugovora o radu za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta, dok majke koje rade na osnovu ugovora van radnog odnosa, nemaju tu vrstu zaštite. Zbog ugovora o povremenim i privremenim poslovima mnoge žene odlažu odluku o roditeljstvu, navela je ona.
Janković je podsetila da je Ustavni sud na predlog institucije Poverenika i udruženja Meme su zakon ocenio kao neustavne pojedine odredbe Zakona o finansijskoj pomoći porodici sa decom koje neopravdano prave razliku u ostvarivanju prava na naknadu zarade i prava na ostale naknade za isti životni događaj, a to je rođenje deteta. Ona je ocenila i da se tržište rada izmenilo u odnosu na period kada je donet Zakon o radu i da svakako treba prilikom izmene propisa uzeti u obzir nastale promene, kao i nove vidove radnog angažovanja kako bi sve žene i majke bile u ravnopravnom položaju.