Kovid kriza dodatno otežala položaj osetljivijih grupa

Pritužbe na dostupnost zdravstvenih usluga i postupanje u cilju zaštite prava različitih, ugroženih grupa u najvećoj su meri obeležili rad Poverenika za zaštitu ravnopravnosti od početka kovid krize. Iako su ovi problemi bili najizraženiji tokom vanrednog stanja, iste vrste pritužbi ostale su najbrojnije i u protekloj, 2021. godini, rekla je poverenica Brankica Janković na prvoj, konstitutivnoj sednici Odbora za zdravlje i socijalnu politiku Stalne konferencije gradova i opština.

Različitim merama, preporukama, mišljenjima i inicijativama, Poverenik je tokom vanrednog stanja i kasnije nadležnima ukazivao na brojne probleme i predlagao rešenja – počev od problema čuvanja dece sa kojim su se suočili zaposleni roditelji; preko nemogućnosti pružanja usluga personalnih asistenata i negovatelja, kao i palijativne usluge u kućnim uslovima zbog ograničenja kretanja; do pristupa čistoj vodi u romskim naseljima. Zbog zabrane kretanja, institucija je štitila i prava roditelja dece sa autizmom, starijih od 65 i žrtava partnerskog i porodičnog nasilja, podsetila je Janković.

Vanredno stanje i kovid kriza, pokazali su da je našim sugrađanima i sugrađankama, koji su inače u osetljivijem položaju, potrebna dodatna podrška. Uloga Odbora za zdravlje i socijalnu politiku SKGO je značajna, jer direktno sa lokalnog nivoa prenosi neposredna iskustva i potrebe i može doprineti da javne politike i mere ne budu diskriminatorne ili nepovoljne za posebno ugrožene kategorije stanovništva, zaključila je poverenica.

Print Friendly, PDF & Email
back to top