br. 07-00-643/2022-02 datum: 12.2022.

 

MINISTARSTVO ZA RAD, ZAPOŠLjAVANjE, BORAČKA I SOCIJALNA PITANjA

Nikola Selaković, ministar

 

11000 BEOGRAD                                                                                          

Nemanjina br. 22-26

 

Poštovani gospodine Selakoviću,

Poverenik za zaštitu ravnopravnosti primio je elektronski dopis ratnog vojnog invalida iz Kruševca, korisnika penzije, koji je mlađi od 65 godina. U dopisu je istaknuto da odredbe Zakona o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica kojima su propisani uslovi za ostvarivanje prava na invalidski dodatak za ratne vojne invalide „izostavljaju grupu ratnih vojnih invalida koji su u penziji, a imaju manje od 65 godina“, odnosno da zakon ovoj grupi građana ne priznaje pravo na invalidski dodatak.

Podsećanja radi, isto lice obratilo se Povereniku elektronskim dopisom povodom iste stvari 11.3.2020. godine, sa molbom za podnošenje inicijative za izmenu Zakona o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica, kako bi ratni vojni invalidi koji su mlađi od 65 godina, a ostvarili su pravo na penziju, imali pravo i na invalidski dodatak za ratne vojne invalide.

Nakon toga, Poverenik se obratio Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, dopisom br. 07-00-176/2020-02 od 8.2.2021. godine sa molbom da nam ovo ministarstvo kao ovlašćeni predlagač navedenog zakona, pojasni razloge kojima se rukovodilo prilikom izrade zakonskih rešenja kojima su propisani uslovi i krug lica koji mogu ostvariti pravo na invalidski dodatak ratnih vojnih invalida.

S tim u vezi, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja dostavilo je odgovor Povereniku br. 011-00-00058/221-11 od 24.2.2021. godine, u kojem je između ostalog, navedeno da je pravo na invalidski dodatak ratnog vojnog invalida propisano odredbama čl. 66-70. Zakona, tj. pravo na invalidski dodatak ratnog vojnog invalida u radnom odnosu, pravo na invalidski dodatak nezaposlenog ratnog vojnog invalida, kao i pravo na invalidski dodatak ratnog vojnog invalida koji je navršio 65 godina života. U dopisu je dalje navedeno da je namera predlagača Zakona bila da se propisivanjem ovog prava i na navedeni način poveća zaštita najtežih i istovremeno i najstarijih ratnih vojnih invalida, odnosno da se njihova primanja ne umanjuju u znatnoj meri, već da ostanu na približno istom nivou kao i pre navršene 65 godine života. Kao razlog za ovakvo rešenje Ministarstvo je navelo da je usled starosti povećana potreba za lečenjem i negom starijih ratnih vojnih invalida, zbog daljeg pogoršanja njihovog narušenog zdravstvenog stanja. Pored navedenog, Ministarstvo za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja istaklo je da će razmotriti mogućnost da, kada se za to steknu finansijske mogućnosti u budžetu Republike Srbije, proširi korpus prava i ostalih korisnika prava iz oblasti boračko-invalidske zaštite i zaštite civilnih invalida rata.

Uzimajući u obzir da nam se isto lice ponovo obratilo sa molbom za podonošenje inicijative za izmene i dopune Zakona o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica, a polazeći od propisane nadležnosti iz člana 33. stav 1. tačka 7) Zakona o zabrani diskriminacije, molimo Vas da ponovo razmotrite mogućnost izmena i dopuna Zakona o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica, kako bi i ratni vojni invalidi koji su mlađi od 65 godina, a korisnici su penzije, imali pravo na invalidski dodatak, te da nas u tom smislu obavestite o eventualno preduzetim radnjama.

POVERENICA ZA ZAŠTITU RAVNOPRAVNOSTI
Brankica Janković


microsoft-word-icon1033-22 Inicijativa za izmenu i dopunu Zakona o pravima boraca, vojnih invalida, civilnih invalida rata i članova njihovih porodica Download


Print Friendly, PDF & Email
back to top