Žene treba da budu više uključene u proces kreiranja i sprovođenja politika u sektoru bezbednosti, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na konferenciji „Žene, mir, bezbednost: Plansko (ne)delovanje – treća sreća“ koju je organizovao Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, uz podršku Misije OEBS u Srbiji, a na kojoj su predstavljeni ključni nalazi Izveštaja o monitoringu primene drugog Nacionalnog akcionog plana (NAP) za primenu Rezolucije 1325 SB UN.
Poverenica je istakla da pregled dostavljenih aktivnosti pokazuje sporiju dinamiku implementacije drugog NAP-a u odnosu na prvi, kao i da lokalne samouprave nisu bile spremne za preuzimanje odgovornosti koja im je poverena u njegovom sprovođenju. Najkompletniji izveštaj o sprovedenim aktivnostima dostavila nam je BIA, najveći porast broja žena na upravljačkim pozicijama ostvario je MUP Srbije – 18%, dok je u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije zabeležen stagnantan rast na svim nivoima, ocenila je poverenica navodeći da ohrabruje to što postoji povećano interesovanje devojaka za upis u obrazovne institucije Ministarstva odbrane. Izveštaj pokazuje i da je značajnija uravnoteženost zastupljenosti žena evidentirana u Ministarstvu spoljnih poslova – 49% i Upravi carina-42%.
Sledeći plan može biti od presudnog značaja za implementaciju principa sadržanih u Rezoluciji 1325 SB UN, rekla je Janković navodeći da lokalne samouprave u svojim izveštajima često navode da su najveći broj aktivnosti na temu bezbednosti u zajednici sprovodili sa policijom, što govori da MUP ima najviše kapaciteta da usmerava aktivnosti na lokalnom nivou i doprinese lokalizaciji trećeg NAP-a.
Poverenica Janković rekla je da je primarni cilj institucije Poverenika da doprinese sagledavanju stanja i u ovoj oblasti, uoči potencijalne izazove u ostvarivanju ravnopravnosti i daje preporuke, u skladu sa svojim nadležnostima, za efikasnije urodnjavanje javnih politika na centralnom i lokalnom nivou.
Na konferenciji su se obratili šef Misije OEBS u Srbiji Jan Bratu, ministarka pravde Maja Popović, pomoćnik direktora policije Dragan Vasiljević, a održana je i panel diskusija u kojoj su učestvovali: Aleksandra Ćirić- predsednica opštine Ruma, Natalija Tomić – članica UO Mreže žena u policiji, potpukovnik Marko Marijanović iz Centra za Mirovne operacije, i Filip Stojanović iz Centra za istraživanje javnih politika.