Poverenica na konferenciji o nediskriminatornom izveštavanju o nasilju prema ženama u onlajn sferi

Mediji igraju važnu ulogu u kreiranju javnog mnjenja i edukaciji a sloboda izražavanja je od ključne važnosti,  međutim, sloboda izražavanja nije apsolutna, i usko je povezana sa drugim pravima i slobodama, rekla je poverenica za zštitu ravnopravnosti  Brankica Janković na konferenciju  o etičkom izveštavanju o nasilju prema ženama u onlajn sferi, koju su organizovali UN Women Srbija u saradnji sa Beogradskim centrom za ljudska prava i Norvеškom ambasadom.

Poverenica je istakla da neprikladno i neetičko medijsko izveštavanje o nasilju prema ženama i devojčicama doprinosi i njihovoj sekundarnoj viktimizaciji i šteti žrtvama na brojne načine, što je posebno značajno imajući u vidu da su onlajn mediji sve uticajniji. Objave, posebno u tabloidima, sadrže senzacionalističke i stereotipne izraze o nasilju i ženama. Žrtva se smatra odgovornom za nasilje, a nasilnik se pravda. Upravo zbog toga, neophodno je da imamo uređenu oblast izveštavanja o rodno zasnovanom nasilju i standarde koji štite dostojanstvo žrtve, kao i da znamo postupke za ostvarivanje i zaštitu prava u slučajevima neetičkog i diskriminatornog izveštavanja medija, zaključila je Janković

Na konferenciji je predstavljen  Priručnik za etičko i nediskriminatorno izveštavanje o nasilju prema ženama i devojčicama u onlajn sferi, namenjen novinarima i novinarkama, kao i urednicama i urednicima onlajn medija, ali i svima koji žele da unaprede znanja i veštine kada je reč o izveštavanju o društveno osetljivim temama, naročito o onim kao što je nasilje prema ženama.

 

Print Friendly, PDF & Email
back to top