Povodom obeležavanja 20. februara, Svetskog dana socijalne pravde, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković napominje da je dostizanje višeg nivoa socijalne pravde neraskidivo vezano za pobolјšanje ekonomskog statusa stanovništva.
I pored toga što je Vlada Srbije nedavno objavila da je stopa rizika od ekstremnog siromaštva u našoj zemlјi smanjena, čak 25,7 odsto stanovnika Srbije je u 2017. godini bilo u riziku od siromaštva, dok je procenat osoba koje žive u apsolutnom siromaštvu 7,2 odsto. Klјučni imperativ našeg društva i svih odgovornih aktera treba da bude da se taj procenat svakodnevno smanjuje, naglašava poverenica i ističe da je neophodno napraviti zajedničku strategiju kojom bi bile definisane sve aktivnosti usmerene na smanjenje siromaštva i nezaposlenosti, unapređenje ravnopravnosti, borbu protiv diskriminacije i poštovanja lјudskih prava.
Za ostvarivanje društva socijalne pravde neophodne su promene u svim segmentima društvenog života, za šta je pre svega neophodna politička volјa ali i strplјenje. Potrebno je izmeniti Zakon o socijalnoj zaštiti, Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom i ojačati Centre za socijalni rad u svakom mogućem pogledu. Poverenica naglašava da je unapređenje sistema obrazovanja, koje treba da bude dostupno svima, jedna od najvažnijih stvari u tom procesu.
Moramo zajedno da radimo na pobolјšanju kvaliteta života, a jednak tretman svih građana i građanki obaveza je i odgovornost svih organa javne vlasti. Srbija je u proteklim godinama pokazala da je društvo solidarnosti i da kao građani možemo da napravimo društvo u kome siromaštvo neće biti stigma i u kome će svi biti ravnopravni, bez obzira na svoje imovno stanje, poručuje Janković.