Svi političari i političarke, bez obzira na međusobno suprotstavljene stavove i pojačanu retoriku koja je tokom predizborne kampanje po pravilu prisutna, imaju obavezu i odgovornost da poštuju Ustav i Zakon o zabrani diskriminacije kojima je zabranjen govor mržnje, ali i uvredljivo, uznemiravajuće i ponižavajuće postupanje prema pojedincu ili grupi na osnovu bilo kog ličnog svojstva ukazala je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković povodom predstojećih izbora i istakla da ne treba zaboraviti da se zajedniči život nastavlja i nakon što izbori budu održani.
Poverenica poziva sve učesnike izbornog procesa da vode računa da svojim govorom i ponašanjem u javnosti, kao i na društvenim mrežama ne doprinose podizanju nepotrebnih tenzija, kako opšti narativ ne bi poprimio obeležja agresivne i u krajnjem nedopuštene retorike. Za svaku osudu su pojave kojima smo svedočili u prethodnom periodu od vređanja, omalovažavanja i pretnji, lepljenja plakata sa diskriminatornim kvalifikacijama na račun političara i političarki, etiketiranja neistomišljenika, emitovanja omalovažavajućih spotova na TV sa nacionalnom frekvencijom, zloupotrebe veštačke inteligencije u svrhu diskreditovanja političkih neistomišljenika i napada na stranačku imovinu.
Argumentovana kritika je dobra i poželjna, a sučeljavanje mišljenja i dijalog doprinose postizanju konsenzusa o ključnim pitanjima važnim za naše društvo i sve građane i građanke. Izjave kojima se dodatno podstiču predsrasude i produbljuje netrpeljivost i stigma prema bilo kojoj ranjivoj i marginalizovanoj grupi se ne mogu smatrati slobodom govora i mogu biti naročito opasne i štetne ukoliko dolaze od ličnosti iz političkog i javnog života. Zato su izborne kampanje, između ostalog, dobar test koliko je svako spreman da pokaže zrelost i preuzme ličnu odgovornost za izgovorenu reč u javnom prostoru, naročito u ovako osetljivim aktuelnim okolnostima, pojačanih tenzija i brojnih kriza u svetu, zaključuje poverenica.