Preporuka mera Komisiji za etiku

бр. 07-00-519/22-02 datum: 14.11.2022.

 

NARODNA SKUPŠTINA REPUBLIKE SRBIJE

KOMISIJA ZA ETIKU

  

11000 BEOGRAD

Trg Nikole Pašića br.13

 

Poštovani/e,

Povereniku za zaštitu ravnopravnosti obratilo se 33 organizacije civilnog društva koje se bave zaštitom prava žena, a povodom dešavanja na zasedanju u okviru Druge sednice Narodne Skupštine od 8. novembra 2022. godine. U prilogu je dostavljen dopis u kojem su tražili od Poverenika za zaštitu ravnopravnosti da „preduzme mere iz svoje nadležnosti kako bi se omalovažavanje i uvrede na rodnoj osnovi i svi oblici nasilja prema ženama u našem najvišem predstavničkom telu zaustavili“.

 

Pre obraćanja organizacija civilnog društva, Poverenik je reagovao ukazujući da nepoštovanje tuđeg dostojanstva, uvrede, seksizam i vulgarnosti u najvišem predstavničkom telu mogu da intenziviraju negativne društvene obrasce i posluže kao inspiracija za govor mržnje, netoleranciju, mizoginiju i nasilje prema svakom ko misli drugačije.

 

Polazeći od činjenice da je nasilja izrazito velik problem sa kojim se društvo suočava, o čemu svedoči i broj prijava za porodično i partnersko nasilje, kao i vršnjačko nasilje, nesporno je da svi koji su na javnoj sceni imaju dodatnu odgovornost da svojim postupanjem i govorom ne doprinose i ne podstiču ovakve negativne društvene pojave.

 

Naime, iako narodne poslanike i poslanice štiti imunitet neodgovornosti za izrečeno u Narodnoj skupštini kao važna tekovina demokratije i vladavine prava u skladu sa našim Ustavom, oni treba da budu svesni da kao izabrani predstavnici građana i građanki imaju posebnu vrstu odgovornosti, na šta ih, obavezuje i Kodeks ponašanja narodnih poslanika koji je 2021. godine usvojen na inicijativu Poverenika.

 

Takođe, u Godišnjem izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije za 2022. godinu[1]  u delu koji se odnosi na rad Narodne skupštine, između ostalog, navedeno je da je nastavljeno sa korišćenjem uvredljivog govora protiv političkih protivnika i građanskih aktivista u skupštinskim debatama, zbog čega je neophodna efikasnija primena kodeksa ponašanja u cilju sprečavanja i sankcionisanja upotrebe neprikladnog govora. Naime, kako je takođe navedeno, kodeks ponašanja treba koristiti sistematičnije i efikasnije kako bi se sprečila i sankcionisala upotreba uvredljivog govora u Skupštini i modernizovati Poslovnik o radu, u skladu sa najboljim evropskim standardima i praksama.

 

Imajući u vidu sve navedeno, a polazeći od propisanih nadležnosti ovog organa da prati sprovođenje zakona koji se tiču zabrane diskriminacije i preporučuje mere za ostvarivanje ravnopravnosti[2], Poverenik se obratio predsedniku Narodne skupštine, dr Vladimiru Orliću dopisom u kojem je ukazao da bi bilo od posebnog značaja da Narodna skupština preduzme sve raspoložive mere u cilju promocije tolerancije i razumevanja i sprečavanja govora i ponašanja koje ima za cilj povredu dostojanstva lica, na osnovu bilo kog ličnog svojstva propisanog zakonom.

 

Pored toga, imajući u vidu da je Komisija za etiku[3] nadležna, između ostalog, da prati da li i na koji način narodni poslanici poštuju Kodeks ponašanja, kao i da sprovodi obuke o standardima koje treba slediti i poštovati kada je reč o etičkim načelimau obraćamo vam se ovim povodom kako biste preduzeli sve raspoložive mere iz vaše nadležnosti.

Takođe, koristimo priliku da Vas obavestimo da smo se ovim povodom obratili i Odboru za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja u čijoj je nadležnosti nadzor nad primenom Kodeksa ponašanja, donošenje odluke o povredi Kodeksa ukoliko se utvrdi postojanje povrede odredbi Kodeksa i izricanje propisanih mera.

Stojimo vam na raspolaganju za svu pomoć koju Poverenik može da vam pruži u okviru svojih ovlašćenja.

[1] https://www.mei.gov.rs/upload/documents/eu_dokumenta/godisnji_izvestaji_ek_o_napretku/Serbia_Report_2022_SR.pdf

[2] Zakon o zabrani diskriminacije („Službeni glasnik RS“, br. 22/09 i 52/21), član 33. stav 1. tač. 7. i 9.

[3] Obrazovana Odlukom o obrazovanju Komisije za etiku na posebnoj sednici Narodne skupštine Republike Srbije, od 27.10.2021.

 

POVERENICA ZA ZAŠTITU RAVNOPRAVNOSTI

Brankica Janković


microsoft-word-iconPreporuka mera Komisiji za etikuDownload


Print Friendly, PDF & Email
back to top