Poverenica na skupu o sprečavanju seksualne eksploatacije u Srbiji

Osobe koje se bave prostitucijom ne treba posmatrati sa predrasudama niti kroz prizmu umišljene moralne superiornosti, već ih treba zaštiti od nasilja i eksploatacije i omogućiti im da ravnopravno ostvaruju sva prava koja im pripadaju po zakonu, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na okruglom stolu posvećenom unapređivanju zakonodavnog okvira, prakse i postupanja kada je reč o ženama u prostituciji. Skup pod nazivom “Prevencija seksualne eksploatacije i prostitucije u Srbiji“ deo je istoimenog projekta koji zajednički sprovode NVO Atina i Stalna misija Republike Francuske pri UN u Beču.

Društvo mora svesno da napravi napor da se prema osobama koje se bave prostitucijom postupa kao sa građanima i građankama kojima je zaista potrebna pomoć, jer prostitucija skoro nikada nije dobrovoljan izbor, već jedan od najokrutnijih oblika eksploatacije i diskriminacije, često u vezi sa trgovinom ljudima i ropstvom, istakla je poverenica. Seksualna eksploatacija, kao  najsuroviji oblik kršenja ljudskih prava, u direktnoj je vezi sa rodnom nejednakošću žena koje su najčešće žrtve. Poverenica je naglasila da termin „seksualni radnici“ ne samo da nije adekvatan, već da predstavlja jedan vid društvene samoobmane, kojim se izbegava suočavanje sa nehumanom stvarnošću seksualne eksploatacije. Dekriminalizacija prostitucije za osobe koje se njom bave mogla bi da bude jedan od prvih koraka, jer bi se time poslala poruka da društvo razume njihov položaj i da ima kapaciteta da proširi opseg zaštite ovih osoba, navela je Janković i istakla da je potrebna detaljna analiza i izmena člana 16. Zakona o javnom redu i miru, kao i nekih članova Krivičnog zakonika.

Poverenica je podsetila na činjenicu da se danas veliki deo seksualne eksploatacije i prostitucije dešava u digitalnom prostoru, pri čemu se često zloupotrebljavaju privatne fotografije i video snimci koji su načinjeni ili podeljeni bez saglasnosti osoba koje su na njima. Janković je pozvala prisutne da se pridruže kampanji Bodirajt koju sprovode Poverenik za zaštitu ravnopravnosti u UNFPA Srbija, a koja ima cilj da se poboljša zaštita privatnih fotografija i snimaka od zloupotrebe na internetu, kao i efikasno uklanjanje takvih sadržaja.

Skup je otvorio prvi savetnik u Ambasadi Republike Francuske Fatih Akšal, a pored poverenice Janković, učestvovali su i ministar za ljudska i manjinska prava i socijalni dijalog Tomislav Žigmanov, direktorka NVO Atina Marijana Savić, kao i više desetina eksperata iz Srbije i Francuske, predstavnika parlamentrnih stranaka, civilnog društva, policije, tužilaštva i sudova.

Print Friendly, PDF & Email
back to top