Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković učestvovala je na konferenciji „Izazovi monitoringa u evropskom multikulturalnom okruženju“ koju su organizovali Institut društvenih nauka i Akademska mreža sa saradnju u Jugoistočnoj Evropi.
Na otvaranju konferencije poverenica je navela da Srbija ima dobar zakonski okvir, kao i da je institucija Poverenika za zaštitu ravnopravnosti ispunila više standarda u toj oblasti nego neke članice Evropske unije, ali da građani očekuju više konkretnih stvari kada je u pitanju zaštita njihovih ljudskih i manjinskih prava. Postoji veliki problem društva što ljudi osećaju nepravdu, posebno što imamo slučajeve selektivne pravde, istakla je ona.
Pripadnicima nacionalnih manjina neophodno osigurati potpuno uživanje prava i jednak tretman u oblasti obrazovanja, rada i zapošljavanja, socijalne i zdravstvene zaštite, stanovanja, kako bi se omogućilo njihovo veće učešće u ekonomskom i društvenom životu. Ona je navela da Poverenik kontinuirano sprvodi aktivnosti za osnaživanje članova Nacionalnih saveta nacionalnih manjina za prepoznavanje i reagovanje na diskriminaciju, kao i obuke za zaposlene u organima državne vlasti i drugim institucijama radi otklanjanja stereotipa i predrasuda zaposlenih.
Poverenica je predstavila podatke iz prakse institucije Poverenika koja pokazuje da nacionalna pripadnost i etničko poreklo spadaju među pet najčešće navođenih osnova diskriminacije u pritužbama građana, kao i da se najveći broj ovih pritužbi tiče položaja Roma i Romkinja. Ona je dodala da se pritužbe najčešće odnose na nejednako postupanje prema pripadnicima nacionalnih manjina u postupcima pred organima javne vlasti, u javnoj sferi, u oblasti rada i zapošljavanja, pri pružanju javnih usluga, obrazovanju i javnom informisanju i medijima.
Konferenciju je otvorio Goran Bašić iz Instituta društvenih nauka, a na otvaraju su, pored poverenice Janković, govorili i Eliz Kornu iz odeljenja za nacionalne manjine i jezike manjina Saveta Evrope i Tomislav Žigmanov, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.