Postupajući u okviru zakonom propisane nadležnosti[1], Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, daje
Mišljenje
na Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja
Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave je dopisom broj 011-00-146/2021-01, od 10.08.2021. godine, dostavilo Povereniku za zaštitu ravnopravnosti Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, sa obrazloženjem (u daljem tekstu: Nacrt zakona), radi davanja mišljenja.
Postupajući po ovom dopisu, dajemo mišljenje na Nacrt zakona, sa aspekta delokruga rada Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.
Odredbom člana 18. stav 1.tačka 5) Nacrta zakona, kojom se menja član 31. važećeg Zakona, kao jedan od razloga za prestanak dužnosti u stavu 1. tačka 5) ovog člana navedeno je da Povereniku prestaje dužnost ako mu pravnosnažnom sudskom odlukom bude ograničena poslovna sposobnost. Poverenik za zaštitu ravnopravnosti već godinama unazad ukazuje da je potrebno unaprediti propise koji se odnose na lišavanje poslovne sposobnosti iz razloga što ovi propisi podržavaju medicinski pristup i nisu u potpunosti usklađeni sa međunarodnim i evropskim standardima. Imajući u vidu navedeno mišljenja smo da postojeća formulacija iz sada važećeg Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja („Službeni glasnik RS”, br. 120/04, 54/07, 104/09 i 36/10) je adekvatnija i da je ne treba menjati. Naime u važećem zakonu, u članu 31. stav 3. propisano je da je jedan od razloga za razrešenje dužnosti Poverenika trajni gubitak radne sposobnosti. Ova formulacija propisana je i u članu 176. Zakona o radu[2], kojim je utvrđeno da zaposlenom prestaje radni odnos nezavisno od njegove volje i volje poslodavca ako je između ostalog, na način propisan zakonom, utvrđeno da je kod zaposlenog došlo do gubitka radne sposobnosti – danom dostavljanja pravnosnažnog rešenja o utvrđivanju gubitka radne sposobnosti.
Članom 23. Nacrta zakona predložena je izmena člana 38. važećeg Zakona, tako što je između ostalog predviđeno brisanje st. 4 – 8. ovog člana. Poverenik najpre ukazuje da je članom 38. st. 4 – 8. važećeg zakona predviđena zaštita zaposlenog u organu javne vlasti koji omogući pristup informaciji od javnog značaja za koju se ne može ograničiti pristup, odnosno da se zaposleni zbog toga ne može pozvati na odgovornost, niti trpeti štetne posledice, ukoliko informacija ukazuje na postojanje korupcije, prekoračenje ovlašćenja, neracionalno raspolaganje javnim sredstvima i nezakonit akt ili postupanje organa javne vlasti. Predlagač u Obrazloženju Nacrta zakona, objašnjavajući pojedina zakonska rešenja, brisanje ovih stavova obrazlaže činjenicom da je stupanjem na snagu Zakona o zaštiti uzbunjivača 2014. godine, prestala potreba za pružanjem zaštite zaposlenima na način propisan u st. 4. – 8. ovog člana Zakona.
Poverenik smatra da ovo obrazloženje nije adekvatno, posebno imajući u vidu predmet i odredbe Zakona o zaštiti uzbunjivača i činjenicu da zaposleni u organu vlasti iz člana 38. stav 4. Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja nije uzbunjivač. Takođe, zaposleni u organu vlasti iz člana 38. stav 4. Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja ne može se u potpunosti upodobiti ni definiciji odgovornog lica u skladu sa Zakonom o zaštiti uzbunjivača, s obzirom na definiciju uzbunjivanja, odgovornog i ovlašćenog lica, u skladu sa zakonom. Zaposleni u organu vlasti jeste lice koje omogućava pristup informacijama bez namere da vrši uzbunjivanje, već postupa u skladu sa svojim ovlašćenjima, te iz tog razloga treba da bude zaštićen u vršenju navedenog posla. Saglasno navedenom Poverenik predlaže izmenu člana 23. Nacrta zakona na način kojim će biti obezbeđena zaštita ovlašćenog lica organa javne vlasti, odnosno predlaže da se razmotri da se Nacrtom zakona ne brišu navedeni stavovi ili da ukoliko se brišu, u tom slučaju, propiše odgovarajuća upućujuća norma na Zakon o zaštiti uzbunjivača.
[1] Zakon o zabrani diskriminacije („Službeni glasnik RS”, broj 22/09 i 52/21), član 1. i član 33. stav 1. tačka 7)
[2] Zakon o radu („Službeni glasnik RS”, br. 24/05, 61/05, 54/09, 32/13, 75/14, 13/17 – odluka US i 113/17)
POVERENICA ZA ZAŠTITU RAVNOPRAVNOSTI
Brankica Janković
Mišljenje na Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja