EU započela sa sprovođenjem Tvining projekta “Podrška unapređenju ljudskih prava i nulta tolerancija za diskriminaciju”

 

Uoči usvajanja Akcionog plana Srbije za poglavlje 23, EU i Srbija su započele sa sprovođenjem novog Tvining projekta koji za cilj ima pružanje podrške unapređenju ljudskih prava i povećanje nivoa tolerancije u Srbiji.

Projekat, koji će se trajati predstojećih 1,5 godinu, je finansiran od strane EU u iznosu od 1,2 miliona eura i ko-finansiran od strane Republike Srbije u iznosu od 60,000 evra. Projekat će osnažiti i zalagati se za sprovođenje relevantnog zakonskog okvira vezanog za zaštitu od diskriminacije, zaštitu manjina i branioca ljudskih prava, i nastojati da isti usaglasi sa evropskim standardima. Jedan od važnih elemenata projekta će biti zalaganje za sprovođenje mera vezanih za osnovna prava iz Akcionog plana za poglavlje 23 i usresređenost na principe borbe protiv diskriminacije i položaj društveno ranjivih grupa i nacionalnih manjina. Cilj je takođe da se osnaže postojeći kapaciteti Kancelarije za ljudska i manjinska prava, Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i drugih ključnih zainteresovanih strana za sprovođenje principa ljudskih prava i veću učinkovitost antidiskriminacionih politika na nacionalnom i lokalnom nivou.

Kancelarija za ljudska i manjinska prava očekuje da će projekat pružiti podršku sprovođenju različitih akcionih planova – kao što je Akcioni plan za sprovođenje Strategije prevencije i zaštite od diskriminacije za period 2014. – 2018. koji je već na snazi, i nadzoru nad tim sprovođenjem. Trenutno se pišu nacrti višegodišnje Strategije i Akcionog plana za poboljšanje životnih uslova Roma, kao i Akcionog plana za ostvarivanje prava pripadnika nacionalnih manjina, čije će sprovođenje biti delimično u nadležnosti Kancelarije za ljudska i manjinska prava. Implementacija ovih strateških dokumenata predviđa uključivanje raznolikih zainteresovanih strana (kao što su nacionalni saveti nacionalnih manjina, policije, sudije, organizacije civilnog društva, gradovi/opštine), kojima projekat želi da se obrati i ponudi podršku u aktivnostima podizanja svesti o ljudskim i manjinskim pravima, o neophodnosti prikupljanja podataka i razvoju mera za predupređivanje diskriminacije.

Institucija Poverenika za zaštitu ravnopravnosti vidi projektne aktivnosti kao šansu za povećanje svoje vidljivosti na regionalnom i lokalnom nivou kako bi se obezbedio ravnopravan pristup pravdi osobama koje su žrtve diskriminacije. Poseban fokus na jačanju mehanizama za praćenje sprovođenja preporuka datih od strane Poverenika za zaštitu ravnopravnosti će doprineti uspostavljanju struktura za učinkovito predupređivanje diskriminacije u budućnosti.

Rad na terenu namenjen nacionalnim savetima nacionalnih manjina, gradovima/opštinama i organizacijama civilnog društva, i kampanja za podizanje nivoa svesti će podržati razvoj kulture vladavine prave i prijavljivanja slučajeva diskriminacije.

Sledeći ishodi se očekuju od projekta:

•     Preporuke za usaglašavanje relevantnog zakonskog okvira sa pravnim tekovinama EU,

•     Osmišljeni indikatori i instrumenti za nadzor ljudskih i manjinskih prava,

•     Pružene ulazne informacije za strateške dokumente Poverenika za zaštitu ravnopravnosti korišćenjem rezultata istraživanja o svesti o diskriminaciji,

•     Jačanje kapaciteta Poverenika za zaštitu ravnopravnosti za terenski rad na regionalnom i lokalnom nivou

•     Sprovođenje preventivnih i promotivnih mera za predupreviđivanje diskriminacije na lokalnom nivou,

•     Izgradnja kapaciteta državnih službenika (30), nacionalnih saveta nacionalnih manjina (40) i organizacija civilnog društva (60) za potrebe promovisanje principa pristupa pravdi i poboljšanja zaštite prava ranjivih grupa,

•     Obuka novih instruktora (na engl., train the trainers) za sudije i tužioce (20) i policijske službenike (20) za potrebe sprovođenja principa zaštite ljudskih i manjinskih prava,

Organizacija javnih kampanja za podizanja svesti javnosti o ljudskim i manjinskim pravima.

Projekat sprovodi Institut za ljudska prava “Ludvig Bolcman” iz Beča i Kancelarija za nacionalne manjine Republike Slovenije koji imaju da ponude iskustvo i znanje stečeno bavljenjem različitim pitanjima iz oblasti ljudskih i manjinskih prava, kao i antidiskriminacionim mehanizmima koji su uspostavljeni u različitim zemljama članicama EU. Nekih četrdeset stručnjaka će sarađivati sa Kancelarijom za ljudska i manjinska prava, Poverenikom za zaštitu ravnopravnosti i širokim dijapazonom zainteresovanih strana putem razmene iskustava, znanja i veština na seminarima, obukama na radnom mestu, kroz analizu institucija i davanje preporuka.

Print Friendly, PDF & Email
back to top