Ustavnom sudu podnet predlog za ocenu ustavnosti i zakonitosti Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika

Poverenik za zaštitu ravnopravnosti je Ustavnom sudu kao ovlašćeni predlagač podneo predlog za ocenu ustavnosti i zakonitosti da hitno reaguje i preispita odredbe Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika zbog toga što narušavaju jednakost zaposlenih pred zakonom. Samo zbog činjenice da zaposleni ima člansku knjižicu određenog sindikata koji je potpisnik Posebnog kolektivnog ugovora, njegove godine rada kod poslodavca ne treba da vrede više,  saopštila je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, nakon što se instituciji obratilo više udruženja i prosvetnih radnika.

Prema izmenama Posebnog kolektivnog ugovoru za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, koji je zaključen početkom 2025. godine, članovi reprezentativnog sindikata potpisnika tog ugovora, u skladu sa izmenjenim odredbama, ostvaruju pravo na otpremninu pri prestanku radnog odnosa radi korišćenja prava na penziju u visini trostrukog iznosa poslednje isplaćene plate zaposlenog, dok zaposleni koji nisu članovi ovih sindikata ostvaruju u visini dve prosečne zarade. Takođe, članovi reprezentativnih sindikata potpisnika ugovora imaju pravo na jubilarnu nagradu koja je 50% veća u odnosu na zaposlene koji nisu članovi ovih sindikata.

Imajući u vidu svrhu pregovaranja u ime svih zaposlenih, kao i suštinu i sadržinu prava na otpremninu i jubilarnu nagradu, zatim činjenicu da se isplaćuju iz budžeta jedinice lokalne samouprave, a ne iz sredstava sindikata, visina iznosa koje zaposleni treba da prime po ovim osnovama nikako ne bi trebali da budu u bilo kakvoj uzročno-posledičnoj vezi sa bilo kojim ličnim svojstvom zaposlenog, pa ni članstvom u političkoj, sindikalnoj ili drugoj organizaciji. Zabrana diskrimnacije, odnosno zabrana nejednakog tretmana zaposlenih po osnovu članstva u političkim, sindikalnim ili drugim organizacijama propisana je Ustavom i zakonom i analizom svih propisa može se konstatovati da ne postoji racionalni razlog da se obim ostvarivanja prava razlikuje po osnovu sindikalne pripadnosti, navodi poverenica u predlogu za ocenu ustavnosti i zakonitosti.

U predlogu je ukazano i na to da sporne odredbe mogu dovesti do toga da se ovim ekonomskim povoljnostima utiče na motiv i razlog učlanjenja u određeni sindikat, čime svi ostali sindikati postaju manje konkurentni.

Ukoliko sporne odredbe ostanu na snazi, stvorio bi se presedan koji bi učesnicima u pregovaranju dao mogućnost da ispregovaraju različite povoljnosti na osnovu članstva u sindikatu kada su u pitanju i druga osnovna prava zaposlenih kao što su, na primer, naknada troškova pogrebnih usluga u slučaju smrti člana uže porodice ili naknada štete zbog povrede na radu ili profesionalnog oboljenja i sl, zaključila je Janković.

Print Friendly, PDF & Email
back to top