Na konferenciji „Pravo na nasleđivanje – put ka rodnoj ravnopravnosti i zaustavljanju nasilja“, koji su zajednički organizovali Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, Agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Srbiji i Centar za istraživanje i razvoj društva IDEAS, predstavljen je vodič pod nazivom „Pravo na nasledstvo – jednako za sve“.
Uprkos postojećem zakonskom okviru koji jednako tretira muškarce i žene, u našem društvu su još uvek duboko ukorenjene predrasude, stereotipi i uverenja koja stavljaju žene u neravnopravniji položaj prilikom nasleđivanja imovine. Žene se često odriču svog prava na nasledstvo u korist muških srodnika, što može uticati na njihovu ekonomsku nezavisnost, ali i rizik od različitih oblika porodičnog i rodno zasnovanog nasilja, kazala je Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti.
Vodič koji je predstavljen pruža sažet pregled najčešćih pitanja i odgovora u vezi sa pravom na nasleđivanje, kao i objašnjenja osnovnih pojmova u naslednom pravu, predočava posledice odricanja od nasledstva, uz informacije o tome kome se osoba može obratiti za pravnu pomoć i savet.
U oko 36% ostavinskih postupaka, žene su se odrekle svog prava na nasledstvo uglavnom u korist svojih muških srodnika. Statistika, s druge strane, kaže da se samo 19% muškaraca odreklo svog nasledstva.
Prikazom činjeničkog stanja ukazujemo da pogrešno shvatanje i tumačenje tradicije predstavlja nepravdu koju nije teško ispraviti ako se poštuje zakon. Potreban je zajednički kontinuirani napor kako bismo učinili da svi građani budu upoznati sa svojim pravima i da u skladu sa tim informacijama koje imaju donose odluke, kakve god da su, one moraju biti donete na osnovu poznavanja prava, obaveze i posledica svake nasledničke izjave, zaključila je poverenica.
U uvodnom delu govorili su Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji, Kristin Melsom, ambasadorka Kraljevine Norveške u Srbiji, i Milana Rikanović, direktorka Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Srbiji, a održana su dva panela na teme „Nasledstvo – pravo ili privilegija?“ i „Diskriminacija u porodici: ekonomska prava i nasilje“. Konferencija je organizovana u okviru 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama i devojčicama.