„Право на наслеђивање – пут ка родној равноправности и заустављању насиља“

На конференцији „Право на наслеђивање – пут ка родној равноправности и заустављању насиља“, који су заједнички организовали Повереник за заштиту равноправности, Агенција Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена у Србији и Центар за истраживање и развој друштва ИДЕАС, представљен је водич под називом „Право на наследство – једнако за све“.

Упркос постојећем законском оквиру који једнако третира мушкарце и жене, у нашем друштву су још увек дубоко укорењене предрасуде, стереотипи и уверења која стављају жене у неравноправнији положај приликом наслеђивања имовине. Жене се често одричу свог права на наследство у корист мушких сродника, што може утицати на њихову економску независност, али и ризик од различитих облика породичног и родно заснованог насиља, казала је Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности.

Водич који је представљен пружа сажет преглед најчешћих питања и одговора у вези са правом на наслеђивање, као и објашњења основних појмова у наследном праву, предочава последице одрицања од наследства, уз информације о томе коме се особа може обратити за правну помоћ и савет.

У око 36% оставинских поступака, жене су се одрекле свог права на наследство углавном у корист својих мушких сродника. Статистика, с друге стране, каже да се само 19% мушкараца одрекло свог наследства.

Приказом чињеничког стања указујемо да погрешно схватање и тумачење традиције представља неправду коју није тешко исправити ако се поштује закон. Потребан је заједнички континуирани напор како бисмо учинили да сви грађани буду упознати са својим правима и да у складу са тим информацијама које имају доносе одлуке, какве год да су, оне морају бити донете на основу познавања права, обавезе и последица сваке наследничке изјаве, закључила је повереница.

У уводном делу говорили су Пламена Халачева, заменица шефа Делегације ЕУ у Србији, Кристин Мелсом, амбасадорка Краљевине Норвешке у Србији, и Милана Рикановић, директорка Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена у Србији, а одржана су два панела на теме „Наследство – право или привилегија?“ и „Дискриминација у породици: економска права и насиље“. Конференција је организована у оквиру 16 дана активизма против насиља над женама и девојчицама.

Print Friendly, PDF & Email
back to top