264-25 Preporuka mera Ustanovi kulture Ćurija

br. 07-00-255/2025-02 datum: 24.3.2025.

 

USTANOVA KULTURE ĆUPRIJA

– za direktora Stefana Stamenkovića-

35230 ĆUPRIJA

  1. oktobra

 

Predmet: Preporuka mera za ostvarivanje ravnopravnosti i zaštite od diskriminacije

 

Poštovani gospodine Stamenkoviću,

 

Primili smo pritužbu Inicijative mladih za ljudska prava protiv Ustanove kulture Ćuprija zbog toga što je ova ustanova dana 10. decembra 2024. godine objavila konkurs za izradu murala generala Nebojše Pavkovića. Navodi se da je Nebojša Pavković osuđen za zločine protiv čovečnosti (po četiri tačke, za deportaciju, prisilno premeštanje, ubistva i progon) i kršenje zakona i običaja ratovanja pred Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju. U pritužbi se dalje navodi da isticanje murala lica koje je osuđeno za ratne zločine na javnoj površini predstavlja diskriminaciju pripadnika albanskog naroda u Srbiji, izaziva nacionalnu mržnju i predstavlja kršenje međunarodnih ugovora. U prilogu je dostavljena fotografija pobedničkog rešenja murala sa sajta Ustanove kulture koja je idejno rešenje umetnice Marije Komarac i presuda Međunarodnog suda za gonjenje lica odgovornih za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava počinjena na teritoriji bivše Jugoslavije od 1991. godine broj IT-05-87-A od 23. januara 2014. godine kojom je Nebojša Pavković osuđen.

Poverenik za zaštitu ravnopravnosti je nezavisni državni organ ustanovljen Zakonom o zabrani diskriminacije[1]. Odredbama člana 33. Zakona o zabrani diskriminacije propisana je nadležnost Poverenika za zaštitu ravnopravnosti. Jedna od osnovnih nadležnosti Poverenika jeste da organima javne vlasti preporučuje mere za ostvarivanje ravnopravnosti i zaštite od diskriminacije.

Uvidom u priložene dokaze može se zaključiti da je uvidom na zvaničnu internet prezentaciju Ustanove kulture Ćuprija objavljen tematski konkurs za idejno rešenje za izradu murala posvećenog generalu Nebojši Pavkoviću, kao i da je završen konkurs i izabrano pobedničko rešenje.

Imajući u vidu da mural još uvek nije izrađen, već da je 6.2.2025. godine objavljeno pobedničko rešenje, Poverenik najpre koristi priliku da ukaže da je povodom iscrtavanja murala lica osuđenog za ratne zločine u Beogradu komunalni inspektori Odeljenja za inspekcijske poslove, kao nadležni državni organ doneo rešenje kojim je naređeno uklanjanje murala sa fasade zgrade u roku od dva dana od dana obaveštenja o rešenju.

Pored toga, treba imati u vidu da je članom 197. stav 1. Zakona o opštem upravnom postupku[2] propisano da ako se izvršenikova obaveza sastoji od radnje koju može preduzeti i drugo lice, a izvršenik radnju ne preduzme u celini ili je preduzme delimično, radnja se preduzima preko drugog lica, o trošku izvršenika. Stavom 2. je propisano da u tom slučaju organ koji sprovodi izvršenje rešenjem može naložiti izvršeniku da položi iznos koji je potreban za podmirenje troškova izvršenja, a da se obračun naknadno sačini. Sve troškove izvršenja preko drugog lica snosi izvršenik. Ukoliko izvršenik ne plati dobrovoljno troškove izvršenja, dopunsko rešenje kojim se određuju ti troškovi izvršava se prinudno sudskim putem, jer se izvršenikova obaveza tada sastoji u davanju određene sume novca. Na taj način se kod izvršenja preko drugog lica obaveza izvršenika koja se sastoji u izvršenju određene radnje, pretvara u novčanu obavezu.

Poverenik dalje ukazuje da je u evropskoj praksi, veličanje osoba osuđenih za ratne zločine, kroz murale, spomenike i ulice, predmet oštre kritike i može da se interpretira kao revizionizam, negiranje zločina i govor mržnje. Time se šalje pogrešna poruka da društvo ne priznaje presude međunarodnih sudova i da nema empatije prema žrtvama.

Kada se radi o osudi za jedno od najtežih dela međunarodnog prava (za zločine protiv čovečnosti) to bi trebalo za svako demokratsko društvo i sve njegove ustanove da bude dovoljan razlog da se uzdrži od bilo kakvog veličanja lica koje je osuđeno za takva dela. S tim u vezi podsećamo da je Zakonom o kulturi propisano da se ustanova kulture osniva radi obavljanja kulturne delatnosti kojom se obezbeđuje ostvarivanje prava građana, odnosno zadovoljavanje potreba građana kao i ostvarivanje drugog zakonom utvrđenog interesa u oblasti kulture. Ustanova kulture prilikom odabira tema za tematske konkurse mora da ima u vidu razloge svog osnivanja i cilj koji svojim aktivnostima treba da postigne. Činjenica da je u konkretnom slučaju u pitanju lice koje je osuđeno za teška krivična dela protiv međunarodnog prava koje se nalazi na odsluženju višegodišnje zatvorske kazne svakako ne doprinosi ovom cilju.

Realizacija sprovedenog konkursa za tematski mural i izlaganje murala generala Nebojše Pavkovića u javnom prostoru koji je dostupan svim građanima i građankama Ćuprije može dovesti do negativnih reakcija, uključujući i podsticanje mržnje, diskriminacije i podela u društvu, pa i sekundarne viktimizacije svih žrtava sukoba i njihovih porodica, kao i narušavanje međunacionalnih i etničkih odnosa u zajednici. Stvaralaštvo i kreativnost koji su u fokusu rada svake ustanove kulture treba da budu usmerene na poboljšanje i unapređenje života svih građana i građanki grada i stvaranja atmosfere zajedništva, empatije, solidarnosti, mira, stabilnosti i poštovanja prava svih bez obzira na bilo koje njihovo lično svojstvo.

Imajući u vidu navedeno, kao i činjenicu da mural još uvek nije izrađen, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti u skladu sa svojim ovlašćenjem iz člana 33. tačka 9. Zakona o zabrani diskriminaciji upućuje Ustanovi kulture Ćurija preporuku mera za ostvarivanje ravnopravnosti i zaštitu od diskriminacije da odmah obustavi realizaciju konkursa i isticanje murala na mestu dostupnom javnosti.

Ustanova kulture Ćuprija će obavestiti Poverenika za zaštitu ravnopravnosti o sprovođenju ove preporuke u roku od 30 dana od dana prijema ove preporuke mera za ostvarivanje ravnopravnosti i zaštite od diskriminacije.

U skladu sa zakonom, nije propisana mogućnost izjavljivanja žalbe ili prigovora protiv zaključaka i drugih pravnih akata koje Poverenik donosi.

[1] „Službeni glasnik RS”, br. 22/09 i 52/21

[2] „Službeni glasnik RS“, br.  18/2016 i 95/2018 – autentično tumačenje

 

POVERENICA ZA ZAŠTITU RAVNOPRAVNOSTI
Brankica Janković


microsoft-word-icon264-25 Preporuka mera Ustanovi kulture Ćurija Download


Print Friendly, PDF & Email
back to top