Запошљавање, уз образовање, кључно за унапређење положаја Рома

Сиромаштво, односно имовински статус један је од главних разлога искључености и дискриминације Рома, а област запошљавања једна од оних где се дискриминација често среће, показују то и истраживања Повереника и притужбе које годинама уназад стижу у институцију, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на семинару посвећеном повећању запошљивости младих Рома и Ромкиња.

Ланац сиромаштва, социјалне искључености и дискриминације може бити прекинут коренитим променама у области образовања и запошљавања. Наше истраживање “Перцепција ромске заједнице о дискриминацији” показало је да се са препрекама у фази запошљавања сусрело чак 60 одсто Рома, док се на самом послу са тим проблемом среће 4 пута мање испитаника, око 15 процената. Повереница упозорава да на мањи проценат дискриминације на радном месту утиче и чињеница да је мали број Рома у радном односу. Према званичним подацима на евиденцији незапослених налази се 29 000 Рома.

На семинару, који је одржан у оквиру пројекта „Поспешивање запошљивости младих Рома“, а који  спроводи Фондација за образовање Рома, речено је да је током пројекта за младе Роме и Ромкиње организовано више стручних обука, програма стажирања и пракси. Стицање нових знања и вештина важан је начин да млади Роми и Ромкиње постану конкурентнији на тржишту рада, а то значајно  повећава и могућности за њихово запошљавање, поручила је повереница.

Print Friendly, PDF & Email
back to top