Светски дан детета

Права сваког детета, морају се штитити у свакој прилици, увек и без изузетка, јер је задатак најшире заједнице, али и сваког појединца у друштву да обезбеди здраву и безбедну будућност деце, без дискриминације, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић поводом Светског дана детета.

Примера ради, непружање адекватне услуге личног пратиоца или педагошког асистента, које је у надлежности локалних самоуправа, угрожава једно од основих права детета, право на образовање. Иако је систем инклузивног образовања унапређен, жељено стање није на адекватном нивоу у локалним самоуправама  које су обавезне да обезбеде  ову услугу сваком детету код којег постоји потреба за додатном подршком. Подршка личног пратиоца није услуга на коју дете може да чека, јер пропусти у њеном обезбеђивању могу да отежају деци са инвалидитетом и сметњама у развоју напредовање у школовању и осамостаљивању. Због тога смо, као институција, покренули и стратешку парницу, рекла је Јанковић.

Повереница је нагласила да један од проблема са којима се деца суочавају јесте дискриминација због здравственог стања. С обзиром на загарантовано право на здравствену заштиту, као и право на образовање све деце без дискриминације, почетком ове године упутили смо  и иницијативу Министарству здравља, која је подржана од стране Министарства просвете, да утврди процедуре у предшколским установама, као и у установама основног и средњег образовања, о поступању са децом и ученицима са дијабетесом и другим незаразним хроничним болестима, као и ретким болестима, у циљу подршке, добре контроле болести и спречавања настанка њених компликација. Увођењем ових процедура утицало би се не само на унапређење њиховог положаја, већ и на заштиту од стигматизације и дискриминације, подсетила је повереница.

Значајан број деце суочава се са сиромаштвом и дискриминацијом због имовинског стања, нарочито  деца припадници ромске националне мањине, према којима неретко постоји велика социјална дистанца. Један од растућих проблема је и вршњачко насиље, због чега је неопходно посветити више пажње превенцији, а не само реаговати на насиље када се оно већ деси. Не смемо заборавити да су одрасли одговорни за понашање деце, коју морамо чути и разумети, посебно што су данас суочени са бројним изазовима.

Имајући у виду разноврсне проблеме у остваривању права на равноправност и заштиту од дискриминације са којима се деца суочавају, Повереник је израдио Посебан извештај о дискриминацији деце и представио га посланицима у Народној скупштини крајем 2021. године.

Print Friendly, PDF & Email
back to top