Cilj ove izložbe je da podseti na to da su žene Srbije podjednako zaslužne kao i muškarci za civilizacijski napredak naše zemlje i društva, iako se često dešava njihove zasluge ostanu u zapećku našeg kolektivnog sećanja, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na otvaranju izložbe „Žene u kulturnom nasleđu Srbije“ koja je postavljena u centralnom Banjskom parku u Vrnjačkoj Banji.
Zahvaljujući se domaćinima iz lokalne samouprave na gostoprimstvu, poverenica je rekla da su u prošlosti žene uglavnom bile muze i inspiracija muškarcima slikarima, pesnicima, vajarima, ali da je bilo i onih koje su zapamćene kao biseri svog vremena i čije stvaralašvo moramo čuvati i u današnje vreme, u kojem patrijarhat ne posustaje.
Poverenica je, zajedno sa ambasadorom Velike Britanije Edvardom Fergusonom, dr Adamom Sofronijevićem iz Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“, predstavnicima lokalne samouprave Vrnjačka Banja, Ivanom Radićem i Jasnom Trifunović, direktorom Narodne biblioteke „dr Dušan Radić“ Dejanom Lučićem i dugogodišnjim fukncionerom Crvenog krsta Slobodanom Dišovićem, obišla izvor mineralne vode „Slatina“ gde se nalazi spomen ploča britanskim lekarima i bolničarkama, kao i vilu „Šumadija“ gde je tokom Prvog svetskog rata bila smeštena saveznička ratna bolnica.
Na izložbi je predstavljen deo od oko 200 digitalizovanih dokumenata i radova koji govore o ženskom stvaralaštvu i pravima u periodu od 1867. do 1973. godine. Nastala je u saradnji Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“, Ambasade Velike Britanije i Poverenika za zaštitu ravnopravnosti. Do sada je bila postavljena u više gradova u Srbiji.