Poverenik za zaštitu ravnopravnosti predao je Narodnoj skupštini Republike Srbije četrnaesti REDOVNI GODIŠNJI IZVEŠTAJ U OBLASTI ZAŠTITE RAVNOPRAVNOSTI ZA 2023. GODINU.
Najveći broj pritužbi građana tokom 2023. godine odnosio se na diskriminaciju po osnovu starosnog doba i zdravstvenog stanja, invaliditeta, nacionalne pripadnosti ili etničkog porekla, pola, bračnog i porodičnog statusa.
Kada je reč o oblastima, najviše pritužbi je podneto zbog diskriminacije u oblasti rada i zapošljavanja, u postupku pred organima javne vlasti, u oblasti obrazovanja i stručnog osposobljavanja, kao i prilikom pružanja javnih usluga ili pri korišćenju objekata i površina, zdravstvene zaštite, javnog informisanja i medija, u oblasti socijalne zaštite.
Poverenik je tokom godine postupao u 3.282 predmeta kada je u pitanju zaštita od diskriminacije, između ostalog, u 600 pritužbi, dok je organima javne vlasti i drugim licima upućeno 660 preporuka mera za ostvarivanje ravnopravnosti, 20 inicijativa za izmenu propisa i dato 32 mišljenja na nacrte zakona i drugih opštih akata. Po donetim preporukama postupljeno je u 84,3% slučajeva, što predstavlja blagi pad u odnosu na prethodne godine.
Godinu za nama su u znatnoj meri obeležili brojni slučajevi rodno zasnovanog i vršnjačkog nasilja, kao i diskriminatoran govor u javnom prostoru. Diskriminacija starijih osoba prepoznata je kao jedan od najvećih izazova za ceo region, zbog čega je ovoj temi bila posvećena 7. regionalna i godišnja konferencija Poverenika na kojoj su učestvovali predstavnici tela za ravnopravnost iz Jugoistočne Evrope.
Pored redovnog godišnjeg izveštaja, Poverenik je tokom 2023. godine izradio osam publikacija i realizovao tri istraživanja – „Zašto žene ne prijavljuju nasilje u porodici?“, „Odnos građana i građanki prema diskriminaciji u Srbiji“ i „Odnos predstavnika organa javne vlasti prema diskriminaciji u Srbiji“.
Četrnaesti redovan godišnji izveštaj Poverenika predat je na 15-godišnjicu usvajanja Zakona o zabrani diskriminacije.