Panel mladih

U cilju promovisanja prava na učešće u društvenom životu i procesima donošenja odluka, a posebno zaštiti dece i mladih od diskriminacije, 2012. godine je u saradnji sa Fondom Ujedinjenih nacija za decu u Srbiji (UNICEF) osnovan Panel mladih Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.

Osnovna ideja osnivanja Panela je rad sa jednom grupom mladih, koji bi bili edukovani i senzibilisani za problem diskriminacije i u stanju da stečeno znanje prenesu svojim vršnjacima, u školama i lokalnim zajednicama. U tom smislu, uloga Panela mladih je dvojaka:
• da savetuje poverenicu za zaštitu ravnopravnosti o pitanjima koja se tiču diskriminacije dece i mladih;
• da svoje znanje i ideje nediskriminacije prenesu drugoj deci, u školama i lokalnoj zajednici.

Panel mladih ima jasan identitet koji se gradi zajedno sa mladima i uključuje definisanu viziju i misiju, vizuelni identitet, kulturu grupe. U formiranju Panela poštuje se princip ravnopravnosti, uključivanjem mladih iz različitih socio-kulturnih sredina, geografskih sredina, različitih grupa koje se suočavaju sa diskriminacijom, različitih životnih iskustava, interesovanja i veština.

Kroz redovne sastanke i tematske aktivnosti, održavaju se konsultacije o projektima Poverenika sa Panelistima, koji se potom uključuju u njihovoj realizaciji i promociji. Jedan deo rada odnosi se na teme i probleme koje mladi prepoznaju kao posebno relevatne i važne. Upravo su mladi ti koji osmišljavaju i planiraju aktivnosti koje se odnose na unapređenje ravnopravnosti i promociju tolerancije. Članstvo u Panelu pruža mogućnost deci i mladima da izraze svoje mišljenje o pojavi i uzrocima diskriminacije, kao i da predlože preventivne programe i aktivnosti za unapređenje ravnopravnosti koji će postići najviše efekata kod njihovih vršnjaka.

Druga obuka za mlade u okviru projekta „Panel mladih Poverenika za zaštitu ravnopravnosti – Mladi za ravnopravnost“

Projekat podržan od strane Erasmus+ programa Evropske unije, koji se sprovodi u partnerstvu sa Pravobraniteljicom za ravnopravnost polova Hrvatske,  ima za cilj unapređenje ravnopravnosti dece i mladih u Srbiji i Hrvatskoj kroz niz aktivnosti koje će osnažiti mlade, povećati njihovu svest o diskriminaciji i poboljšati komunikaciju sa institucijama za ravnopravnost. U okviru projekta razvija se…

Opširnije →
Napredni trening za vršnjačke edukatore – prevencija rodno zasnovanog nasilja putem tehnologija, podrška i zaštita

Tokom decembra 2024. godine nastavljeno je sa aktivnostima koji se odnose na nacionalnu kampanju #bodyright. Naime, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti i Populacioni fond Ujedinjenih nacija u Srbiji organizovali su dvodnevni napredni trening za vršnjačke edukatore o prevenciji rodno zasnovanog nasilja putem tehnologije, koji je deo projekta „Zaustavimo nasilje – Ostvarimo ravnopravnost”, koji zajednički sprovode agencije…

Opširnije →
Prva obuka za mlade u okviru projekta „Panel mladih Poverenika za zaštitu ravnopravnosti – Mladi za ravnopravnost“

Prva obuka za mlade u okviru projekta „Panel mladih Poverenika za zaštitu ravnopravnosti – Mladi za ravnopravnost“ održana je 27. novembra 2024. godine. Tema  obuke bili su pepoznavanje i reagovanje na diskriminaciju i mehanizmi zaštite. Projekat, koji ima za cilj jačanje svesti mladih o prepoznavanju i reagovanju na diskriminaciju, sprovodi se u partnerstvu sa Pravobraniteljicom…

Opširnije →
Međunarodni dan deteta 2024

Povodom Međunarodnog dana deteta Poverenik za zaštitu ravnopravnosti je organizovao svečanost na kojoj su proglašeni pobednici nagradnog konkursa za učenike 6. 7. i 8. razreda osnovnih škola u Srbiji „Most razumevanja – međugeneracijska solidarnost”. Na otvaranju svečanosti govorile su ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, šefica kancelarije UNFPA u Srbiji Borka Jeremić, dok je književnica Gordana…

Opširnije →
Panel mladih u Sjenici – Forum povodom Međunarodnog dana tolerancije i 75-godišnjice Saveta Evrope

U Sjenici je održan trodnevni forum „75+ koraka ka jednakim mogućnostima“, koji je okupio 75 mladih različitih nacionalnih manjina širom Srbije. Forum je održan povodom obeležavanja Međunarodnog dana tolerancije i 75-godišnjice Saveta Evrope, a organizovan je u saradnji sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i akcije „Suzbijanje diskriminacije i promocija različitosti u Srbiji“, u…

Opširnije →
Konferencija „Svi treba da znaju šta ravnopravnost znači”

Povodom Međunarodnog dana tolerancije održana je godišnja konferencija Poverenika za zaštitu ravnopravnosti pod nazivom „Svi treba da znaju šta ravnopravnost znači”, koja je organizovana u saradnji sa Ambasadom Ujedinjenog Kraljevstva u Srbiji, a u okviru projekta „Obrazovanje za ravnopravnost” koji se realizuje u partnerstvu sa Britanskim Savetom. Tema ovogodišnje konferencije je podizanje svesti o značaju…

Opširnije →
Kompas radionice

Obrazovanje u ranoj fazi razvoja je jedan od ključnih sistema u kojima se ostvaruju prava deteta, uključujući i pravo na nediskriminaciju. Međutim, u praksi saradnja svih neophodnih aktera nije dovoljno uspostavljena i razvijena kako bi se podstaklo usvajanje ravnopravnosti i tolerancije kod svih učenika, otklanjanjem brojnih ukorenjenih stereotipa i predrasuda o različitim društvenim grupama i…

Opširnije →
Nacionalna sednica učeničkih parlamenata pod nazivom „Mali koraci, veliki pomaci: Volontiranje spaja!“ u okviru Dečije nedelje

Nacionalna sednica učeničkih parlamenata pod nazivom „Mali koraci, veliki pomaci: Volontiranje spaja!“ održana je u Narodnoj skupštini u okviru Dečije nedelje. Na ovaj način se tradicionalno obezbeđuje i promoviše puna participacija dece i mladih u društvenom životu, što predstavlja temelj je za razvoj aktivnih građana i demokratskog društva. Sednica je okupila 60 srednjoškolaca predstavnika/ca učeničkih…

Opširnije →
Radionica „Mentalno zdravlje: prevencija i razbijanje stigme“

Na kraju školske godine, uz podršku Instituta za mentalno zdravlje, za članove i članice Panela mladih organizovana je radionica “Mentalno zdravlje: prevencija i razbijanje stigma”, koja je bila posvećena izazovima koje donose tehnologija, internet, a naročito društvene mreže koje mogu uticati na nerealna očekivanja i mentalno blagostanje mladih. Učesnike su pozdravile poverenica Brankica Janković i…

Opširnije →
Obuka za članove Panela mladih, nastavno i nenastavno osoblje i predstavnike Poverenika

U okviru projekta „Borba protiv diskriminacije i promocija različitosti u Srbiji”, koji je deo treće faze zajedničkog programa Evropske unije i Saveta Evrope „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku“, jedna od planiranih aktivnosti je podrška Povereniku za zaštitu ravnopravnosti u organizovanju radionica za nastavno i nenastavno osoblje na temu antidiskriminacije. Kako bi bili u…

Opširnije →
back to top