Demografska struktura naše zemlјe je takva da ćemo se sigurno suočavati sa izazovima starenja stanovništva u narednih nekoliko decenija i pored mera populacione politike. Ovo takmičenje je bilo odlična vežba za sve buduće pravnice i pravnike za situacije u kojima će se sasvim sigurno nalaziti u budućnosti. Tim studentkinja „Atina“ sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Nišu koji su činile Bojana Arsenijević, Gala Bončić i Katarina Nikolić osvojile su prvo mesto u usmenom delu IV Nacionalnog takmičenja u simulaciji suđenja u oblasti zaštite od diskriminacije „Osudi diskriminaciju“. Za najbolјi pisani podnesak, pobednik je tim „Milet“ sa Pravnog fakulteta u Beogradu, a činile su ga Andrea Stevanović i Aleksandra Čvorović. Drugo mesto u usmenom delu takmičenja osvojili su Marija Štrbac i Aleksandar Dobraš koji su činili tim „Sparta“ sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Za najbolјu govornicu izabrana je Bojana Arsenijević , studentkinja Pravnog fakulteta u Nišu.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković čestitala je pobednicima i istakla da su našoj državi potrebni mladi pravnici i pravnice koji su spremni i motivisani da se bave temama iz oblasti lјudskih prava i koji veruju u društvo u kojem se istinski poštuju Ustav, zakoni i pravo na ravnopravnost.
Današnje takmičenje uverilo me je da Srbija ima upravo ovakve mlade lјude i da možemo biti ponosni na njih, rekla je poverenica.
Ona je naglasila da je ovogodišnji zadatak takmičenja bila diskriminacija na osnovu pola i godina starosti i u oblasti rada i zapošlјavanja i obrazložila da su upravo pritužbe po ovim osnovama i u ovoj oblasti poslednjih godina najčešće stizale na adresu Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.
Simulacija suđenja iz oblasti zaštite od diskriminacije (Moot Court) osmišlјeno je kao takmičenje studentkinja i studenata prava sa akreditovanih fakulteta u Srbiji i sastoji se u izradi tužbe i odgovora na tužbu, kao i u simulaciji rasprave na ročištu pred nadležnim sudom, na osnovu zadatog slučaja iz oblasti zaštite od diskriminacije. Cilј ovog takmičenja je da doprinese kako razvoju pravnog obrazovanja u ovoj oblasti, tako i unapređenju ravnopravnosti u Republici Srbiji.
Ove godine, najbolјe studentkinje i studenti iz prijavlјenih timova odmeravali su svoje znanje i veštine u zgradi Upravnog suda u Beogradu i u prostorijama Narodne banke Srbije, a takmičenje je organizovao Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, uz podršku Fondacije za otvoreno društvo.