Svi zajedno pokrećemo promene i zato smo pozvali institucije i relevantne organizacije da se ujedinimo i preduzmemo različite aktivnosti kako bi se uspešno izborili za ravnopravan položaj Roma u našem društvu, navela je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na otvaranju konferencije „Prevencija i zaštita od diskriminacije Roma i Romkinja“.
Poverenica je navela da su Romi skoro svakodnevno na meti diskriminacije u svim segmentima društvenog života, dok u isto vreme najnoviji podaci pokazuju da socijalna distanca prema njima raste. U medijima i na društvenim mrežama Romi se često pominju u negativnom kontekstu, a u pojedinim školama i dalje postoje odeljenja formirana isključivo od dece romske nacionalnosti. I pored toga što se 80% pritužbi Povereniku zbog diskriminacije po osnovu nacionalne pripadnosti u 2021. godini odnosi na diskriminaciju Roma, sigurna sam da i dalje ima veliki broj neprijavljenih slučajeva, navela je poverenica. Zbog toga je potreban zajednički rad sa ciljem da se Romi podstaknu da prijavljuju diskriminaciju. Istovremeno treba raditi na edukaciji većinskog stanovništva, pre svega dece i mladih, dok poseban akcenat treba staviti na zaposlene u organima javne, vlasti, sudije, tužioce, policiju, novinare i sve druge aktere u društvu, zaključila je Janković.
Poverenica je, povodom Međunarodnog dana devojčica, ukazala na rodnu nejednakost sa kojom se suočavaju devojčice, a posebno mlade Romkinje, koje se nalaze u višestrukom riziku od diskriminacije.
Na otvaranju skupa govorili su još i pokrajinski zaštitnik građana prof. dr Zoran Pavlović, direktor Evropskog centra za prava Roma Đorđe Jovanović, Tanja Jovanović i GIZ-Nemačke saradnje u Srbiji i Aleksandar Jovanović iz Vojvođanskog romskog centra. Konferencija je organizovana u okviru kampanje „Romi protiv rasizma“ koju zajednički sprovode Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, Evropski centar za prava Roma i Vojvođanski romski centar.