Svedoci smo tektonskih pomeranja na polju razvoja digitalnih tehnologija, pokušaja zauzdavanja i usmeravanja njihovog razvoja u pravcu u kojem će služiti čovečanstvu, pritom imajući što manje negativnih posledica po društvo, ne samo kada je u pitanju ravnopravnost, nego u celini po celokupno društveno tkivo i koheziju, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković u uvodnom delu predavanja AI Masterklas „Regulisanje veštačke inteligencije: pravni i etički izazovi“ održanom na Fakultetu Organizacionih nauka.
Poverenica je održala prezentaciju o uticaju veštačke inteligencije na ljudska prava – najvećim izazovima, pravnom okviru i praksi, kao i o nadležnostima institucije Poverenika. Prema njenim rečima, na svim nivoima upravljanja na svetu nastalo je komešanje oko veštačke inteligencije koja, iako nije jedini izazov po ljudska prava u digitalnom prostoru, dodatno pojačava opasnosti i od postojećih pretnji poput govora mržnje i zapaljivog govora, ali i u širem smislu može protresti same temelje tržišta rada i privrede u celini.
Hvatanje koraka sa tehnloškim napretkom postavlja ozbiljan izazov pred zakonodavca da, u isto vreme uspe pravovremeno da formira adekvatan pravni okvir i reaguje na realne izazove, a takođe uspe i u nameri da takav pravni okvir ostane relevatan dovoljno dugo da bi poslužio svojoj svrsi. U vremenu rapidnog tehnološkog napretka, prevazilaženje ovog izazova predstavlja sve veći problem, istakla je Janković.
Prvi AI Masterklas, sa ciljem da se kroz kombinaciju teorijskih i praktičnih sesija istraže teme veštačke inteligencije, kao i njeni pravni i etički izazovi, zajednički su organizovali Fakultet organizacionih nauka u saradnji i Institut za veštačku inteligenciju Srbije. Pokrovitelji programa su Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija i Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine, uz podršku partnera iz privrede.