Diskriminacija se javlja u različitim oblicima i od suštinske važnosti je da umemo da je prepoznamo kako bismo mogli da pravovremeno reagujemo, zbog čega je presudan rad na prevenciji i edukaciji dece i mladih. Svako dete i mlada osoba bez obzira na različite materijalne, porodične i druge životne okolnosti, ima pravo da odrasta i sazreva u pravednijem društvu bez diskriminacije, u kome se poštuju ljudska prava i u kome se svako oseća bezbedno, izjavila je Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti na radionici sa mladima koja je održana u Centru „Jaki mladi“ Fondacije SOS Dečija sela Srbija.
Centar „Jaki mladi“ jedan je od programa ove organizacije i posvećen je pružanju psiho-socijalne podrške i ekonomskom osnaživanju mladih koji dolaze iz osetljivih društvenih grupa. Poverenica je govorila ne samo o mehanizmima zaštite od diskriminacije, već i o štetnosti predrasuda i stereotipa, kao i o važnosti razgovora, razumevanja drugog i rešavanja svakog konflikta bez agresije. Tokom diskusije, mladi su pokazali posebno interesovanje za diskriminaciju na osnovu pola, etničke pripadnosti, religije, invaliditeta i drugih ličnih svojstava, a mnogi od njih podelili su i svoja iskustva sa teretom nejednakosti koji su već poneli.
To što sam odrastao u domu u velikoj meri je obeležilo moj život. Ne samo u smislu da sam se od najranijeg detinjstva suočavao sa mnogim izazovima, nego i sa diskriminacijom jer su me ljudi drugačije gledali i često o meni imali predrasude, izjavio je jedan od učesnika radionice.
Poverenica je približila rad i ulogu institucije Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, koja se bavi zaštitom od diskriminacije i unapređenjem ravnopravnosti svih građana i građanki. Istakla je, takođe, važnost Panela mladih koji u okviru institucije deluje sa ciljem da se među mladima podigne svest o pojmu i šetnosti diskriminacije, ali i da se unaprede njihove komunikacijske veštine sa vršnjacima, institucijama i donosiocima odluka.
Na radionici je bilo mnogo pitanja i inspirativnih odgovora, otvorene su i mnoge važne životne teme, tako da je dogovoreno da ovo bude samo prvi u nizu susreta i početak zajedničke saradnje koja će pomoći da svoja prava bolje razumeju svi mladi koji su na neki način bili u nepovoljnijem položaju u odnosu na svoje vršnjake i vršnjakinje.