Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković prisustvovala je kao članica zvanične delegacije Republike Srbije 57. zasedanju Komisije o stanovništvu i razvoju UN, koje je održano u periodu od 29. aprila do 3. maja u Njujorku.
Tema zasedanja bila je procena statusa implementacije Programa delovanja Međunarodne konferencije o stanovništvu i razvoju ICPD, od čijeg usvajanja je prošlo 30 godina, i njegovog doprinosa praćenju i reviziji Agende za održivi razvoj 2030 tokom decenije delovanja i realizacije održivog razvoja.
Poverenica je tokom izlaganja istakla da Poverenik preduzima različite aktivnosti u skladu sa ključnim porukama iz izveštaja Generalnog sekretara UN u vezi sa napretkom implementacije ICPD, kao i da je Republika Srbija kroz delovanje institucije posvećena zaštiti fundamentalnih ljudskih prava posebno osetljivih društvenih grupa. Ona je rekla da su, nakon podnošenja posebnog izveštaja PZR o diskriminaciji starijih i diskriminaciji dece Narodnoj skupštini, pitanja prava starijih i dece stavljena u fokus javnih politika. Poverenica je podsetila i na regionalni poziv na akciju za zaustavljanje diskriminacije na osnovu starosnog doba (Call for action) koji je pre 3 godine poslat iz Beograda na regionalnoj konferenciji.
Janković je navela da je značajan fokus rada institucije usmeren i na prevenciju svih oblika diskriminacije i nasilja nad ženama i devojčicama, unapređenje seksualnih i reproduktivnih prava i smanjenje menstrualnog siromaštva. Posebno je istakla opasnost od rodno zasnovanog nasilja u digitalnom prostoru i predstavila kampanju #Bodyright koju su zajednički pokrenuli Poverenik i UNFPA Srbija.
Trećeg dana konferencije poverenica je na pratećim događajima govorila o značaju međugeneracijske saradnje i razmene znanja, iskustva i emocija za stabilnost društava i demografsku otpornost u aktuelnim globalnim demografskim promenama. Ona je tom prilikom najavila i početak izgradnje međugeneracijskih resursnih centara u lokalnim zajednicama u saradnji sa UNFPA Srbija, uz podršku SDC. Janković je takođe ukazala na važnost digitalnog opismenjavanja naših najstarijih građana kako bi se što efikasnije sprečila njihova digitalna isključenost i diskriminacija, što je jedan od glavnih ciljeva u Republici Srbiji i istakla kao važne aktivnosti koje se sprovode radi kreiranja programa prilagođenih potrebama najstarijih građana.