Diskriminacija u detinjstvu ostavlja trajne posledice na dete, bilo da se radi o nejednakom pristupu obrazovanju, uslugama poput ličnih pratilaca i personalnih asistenata, ili se radi o neadekvatnom prevozu do škola u ruralnim područjima, zlostavljanju u ustanovama, stigmatizaciji ili marginalizaciji dece, izjavila je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na sednici Saveta za prava deteta. Ona je predstavljajući Poseban izveštaj o diskriminaciji dece takođe ukazala na još neke probleme kao što je nepostojanje adekvatnih udžbenika za decu sa invaliditetom, ali i nedovoljna uključenost dece koja žive u romskom naseljima u sistem obrazovanja.
U cilju rešavanja problema, institucija Poverenika u Posebnom izveštaju uputila je niz preporuka, a jedna koja je upućena upravo danas lokalnim samoupravama odnosi se na uspostavljanje i pružanje usluge ličnog pratioca u punom obimu i kontinuitetu, rekla je Janković. Ona je navela da se među preporukama pored ostalog, navodi neophodnost kontinuiranog obezbeđivanja uslova na lokalu za povećanje upisa dece u škole, posebno iz društvenih grupa koje su izložene povećanom riziku od diskriminacije, unapređenje dostupnosti obrazovnog sistema, posebno za decu sa invaliditetom i na smeštaju u ustanovama, kao i uspostavljanje kontinuirane saradnje sa sistemima zdravstvene i socijalne zaštite.
Na sednici Saveta, predstavljena je analiza UNICEFa o sprečavanju i zaštiti dece od nasilja, seksualne eksploatacije i zlostavljanja, kao i projekat „Podsticajno roditeljstvo“.