Evidentan je napredak u primeni principa rodne ravnopravnosti u visokoškolskim i naučnim institucijama, ali su žene i dalje nedovoljno zastupljene na rukovodećim pozicijama, zbog čega je važno intenzivirati ovaj proces, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na otvaranju skupa Evropske univerzitetske alijanse Circle U koji se održava povodom izrade zajedničkog plana za rodnu ravnopravnost u prostorijama Rektorata Univerziteta u Beogradu.
Janković je rekla da institucija Poverenika ima dobru saradnju sa Rektoratom u oblasti unapređenja rodne ravnopravnosti i ocenila da je izrada zajedničkog plana institucija članica alijanse važna za bolje razumevanje značaja ove teme i promenu načina razmišljanja unutar akademske i naučne zajednice. Kao primer dobre prakse, poverenica je navela usvajanje Pravilnika o prevenciji i zaštiti od seksualnog uznemiravanja na Univerzitetu u Beogradu koji između ostalog predviđa i imenovanje lica odgovornih za rodnu ravnopravnost i suzbijanje drugih oblika diskriminacije na fakultetima, a koje su obučavali predstavnici Poverenika.
Kada je reč o učešću žena u nauci, poverenica je istakla da je interesovanje devojaka za tehničko obrazovanje u konstatnom porastu, kao i da je Srbija na trećem mestu u Evropi po udelu studentkinja u IKT, što pokazuje da se menjaju stereotipni pogledi na obrazovanje i karijeru. Janković je napomenula i da je na preporuku Poverenika SANU izmenila Statut kojim je sada predviđeno da su prilikom izbora novih dopisnih članova odeljenja Akademije dužna da vode računa o ravnopravnosti polova.
Pored univerziteta iz devet zemalja, Evropske univerzitetske alijanse Circle U okuplja i partnerske institucije iz oblasti nauke, zdravstva, biznisa, kulture, javne uprave i civilnog društva.