Veštačka inteligencija može odlučujuće uticati na prirodu društvenih odnosa, pre svega u oblastima rada i zapošljavanja, pružanja usluga i postupcima pred organima javne vlasti, potencijalno uzrokujući diskriminaciju, zbog čega je od izuzetne važnosti multistejkholderski pristup i zajedničko praćenje situacije, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na konferenciji „Uticaj veštačke inteligencije na slobodu informisanja, mišljenja i izražavanja“ koju su organizovali misija OEBS-a u Srbiji i Kancelarija predstavnice OEBS-a za slobodu medija.
Poverenica je navela da su algoritmi, na kojima se bazira veštačka inteligencija zapravo mišljenja izražena kroz programerski kod, što znači da je svaka diskriminacija učinjena putem veštačke inteligencije proizvod podsvesnih ili svesnih stavova osoba koje učestvuju u izradi samog koda. Od izuzetne važnosti je da se proces razvoja veštačke inteligencije reguliše i uredi, kao i da se rizici na vreme prepoznaju i da se na njih reaguje. Zbog toga je ključ u saradnji, intenzivnom praćenju tehnološkog razvoja i blagovremenoj reakciji i na regulatornom polju. Pored toga, edukacija o pravima i kontroli podataka mora imati mnogo veći obuhvat i među opštom populacijom, sa naglaskom na grupe u povećanom riziku od diskriminacije, ali i među zaposlenima u organima javne vlasti.
Zbog toga što tema veštačke inteligencije izaziva veliku pažnju javnosti i predmet je kontraverze, Poverenik od početka prati stanje u analizira opasnosti od diskriminatornih ishoda, što je bila tema prilikom obeležavanja deset godina rada institucije, iako do sada takvih slučajeva nije bilo u pritužbama. Treba istaći da problem može predstavljati to što prosečan građanin teško može prepoznati da li je došlo do diskriminacije, zbog čega treba istaći značaj civilnog sektora koji značajno može pomoći u prepoznavanju diskriminacije uslovljene veštačkom inteligencijom i pružanju podrške u podnošenju pritužbi.
Na konferenciji se obratila i predstavnica OEBS-a za slobodu medija, Tereza Ribeiro koja je predstavila je preporuke iz priručnika za razvoj politika „Veštačka inteligencija i sloboda izražavanja u fokusu“ sa ciljem da pomogne i pruži smernice državama u rešavanju ovog složenog i izazovnog pitanja. U razgovoru su učestvovali predstavnici novinarskih i medijskih udruženja, akademske zajednice i civilnog sektora.