Ženama u nauci se mora omogućiti da podjednako učestvuju u istraživačkom radu i donošenju odluka, a mlade žene treba da ohrabrimo da studiraju MINT nauke (matematika, inžinjerstvo i tehnologija) i grade karijeru u naučnim profesijama, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na otvaranju konferencije “Naučnice u društvu” koja se održava povodom obeležavanja 11. februara, Međunarodnog dana žena i devojaka u nauci u organizaciji Etnografskog instituta SANU.
Poverenica Janković istakla je da i pored toga što žene čine 43 odsto istraživača u Srbiji, tradicionalne rodne uloge i dalje imaju negativan uticaj na trajno opredeljenje žena da se bave naukom, što se odražava na njihov profesionalni i materijalni status, ali i na progres celog društva. Ženama je u bavljenju naukom potrebno više podške i afirmativnih mera, navela je Janković, jer kao što je Marija Kiri svojevremeno rekla: „Ničega se u životu ne treba bojati, već treba shvatati. Što više razumemo, manje se bojimo.“
Na otvaranju prve trodnevne naučne konferencije na kojoj učestvuje preko pedeset naučnica, govorile su i prof. dr Ivanka Popović, rektorka Univerziteta u Beogradu , prof. dr Tanja Ćirković Veličković, dopisna članica SANU i dr Miroslava Lukić Krstanović, koordinatorka projekta. Janković se zahvalila organizatorkama konferencije na pokretanju pitanja ravnopravnosti naših naučnica i puno priznanje njihovog doprinosa, istakavši da je značajno što je ova tema pokrenuta u tako važnoj instituciji kao što je SANU, uz prisustvo njenog predsednika Vladimira Kostića.
Cilj konferencije je da se skrene pažnja na krucijalne problem sa kojima se naučnice suočavaju, pre svega u percepciji i vrednovanju njihovih doprinosa nauci i društvu i podstakne saradnja i veće umrežavanje naučnica.