Predstavnici organa javne vlasti moraju imati veštine i biti senzibilisani da blagovremeno prepoznaju i reaguju na diskriminaciju, naročito u radu sa ugroženim društvenim grupama. Govorimo o siromašnim, marginalizovanim i višestruko diskriminisanim građanima i građankama. Svi oni moraju biti posebno zaštićeni i podržani od nadležnih organa sa kojima dolaze u kontakt i pred kojima ostvaruju svoja prava, rekla je poverenica Brankica Janković na otvaranju prve obuke za državne organe „Procena uticaja propisa i javnih politika na osetljive društvene grupe“, koju zajednički organizuju i sprovode Poverenik za zaštitu ravnopravnosti i Inicijativa za ekonomska i socijalna prava A11.
Poverenica je istakla da je procena uticaja propisa na osetljive i socioekoonomski ugrožene grupe i pojedince, veoma važna i da je praksa institucije pokazala da je celishodnije procenu raditi u fazi donošenja propisa, nego u fazi njegove primene, kada se već uočavaju nedostaci i vide njihove dalekosežne posledice. Takođe, potrebno je obezbediti da procena uticaja bude efikasna i učinkovita, a ne da isrpljuje donosioce akata u smislu formalnog ispunjenja obaveza, bez suštinskog značaja, rekla je Janković.
Cilj radionice je da se svi relevantni akteri iz javnog i civilnog sektora upoznaju sa obavezom procene uticaja na osetljive društvene grupe, uvedenom izmenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije i načinima kako se ona sprovodi, a radionicu je vodila Imogen Richmond-Bishop iz organizacije Equality Trust iz Velike Britanije, koja se u toj zemlji bavi istom temom.