Najčešća pitanja

1. Šta je diskriminacija?

Najjednostavnije rečeno, diskriminacija je nejednako postupanje prema osobi ili nekoj grupi na osnovu nekog njihovog ličnog svojstva, što za posledicu ima nejednakost u šansama da ostvare ustavom i zakonom zagarantovana prava. To je nejednako tretiranje, isključivanje, odnosno dovođenje u podređen položaj pojedinaca ili grupa ljudi koji se nalaze u istoj, sličnoj ili uporedivoj situaciji.

Diskriminacija se vrši i kada se osobe koje se nalaze u neravnopravnom položaju tretiraju na isti (ravnopravan) način. Tako, na primer, osobe sa invaliditetom nalazi se u nejednakom položaju u odnosu na osobe koje nemaju invaliditet. Jednako postupanje prema osobama sa invaliditetom prilikom zapošljavanja, pružanja zdravstvenih usluga i sl., rezultiralo bi marginalizacijom osoba sa invaliditetom u ovim oblastima. Da bi to sprečili, društvo i država sprovode takozvane „mere afirmativne akcije“ kojima postižu jednakost u šansama, kako bi i osobe sa invaliditetom mogle da rade, uče, razvijaju svoje talente i veštine. Na taj način one postaju društveno uključene i ravnopravne, a društvo ima mogućnost da koristi svoj puni potencijal za društveni razvoj.

2. Kako mogu da se obratim Povereniku?

Poverenik je nezavisni državni organ koji postupa po pritužbama građana. Možete nam poslati pritužbu poštom, mejlom sa skeniranim potpisom, možete doći kod nas u prijemnu kancelariju i usmeno, na zapisnik, podneti pritužbu, a možete nas pozvati telefonom i dogovoriti se sa nama kako Vam najviše odgovora da nam izložite svoj problem.

3. Ko se može obratiti Povereniku?

Povereniku za zaštitu ravnopravnosti može se obratiti svako ko misli da je diskriminisan u Republici Srbiji. Pojedinac, grupa građana, predstavnik pravnog lica, OCD, bez obzira na državljanstvo i mesto prebivališta.

4. Protiv koga mogu podneti pritužbu?

Protiv svakoga ko je u Republici Srbiji učinio akt za koji smatrate da je diskriminacija. To može biti pojedinac, pravno lice, ministarstvo, predsednik države, direktor preduzeća, grupa građana, vaš komšija ili kolega.

5. Da li se za podnošenje pritužbe plaća taksa?

Ne, podnošenje pritužbe, kao i postupak pred Poverenikom za zaštitu ravnopravnosti, su besplatni.

6. Na kom se jeziku mogu obratiti Povereniku?

Povereniku se možete obratiti na bilo kom jeziku ili pismu.

7. Da li ću imati štetne posledice ako se obratim Povereniku?

Ne, ne možete biti izloženi nikakvoj odgovornosti ako ste se obratili Povereniku za zaštitu ravnopravnosti, ili ako ste pružili informacije od značaja za postupak koji se vodi pred Poverenikom za zaštitu ravnopravnosti.

8. Želela bih da se obratim Povereniku jer želim da sa vama sarađujem. Da li je to moguće?

Ne samo da je moguće, već je i veoma dobrodošao svako ko želi da nam se pridruži u borbi protiv diskriminacije. Pozovite nas i recite nam svoje ideje! Ako smo u mogućnosti, sarađivaćemo, doći ćemo u Vašu organizaciju, Dom kulture, u Vaš grad kako bismo pričali o tome šta svi zajedno možemo učiniti kako bi suzbili pojavu diskriminacije.

9. Nemam mogućnosti da vam se obratim lično. Da li to može uraditi neko umesto mene?

Da, uz Vašu pisanu saglasnost, nama se može obratiti svako drugo fizičko ili pravno lice, OCD, udruženje građana, svako ko bi Vama mogao pomoći da stupite u vezu sa Poverenikom.

Print Friendly, PDF & Email
back to top