Na Drugoj sednici Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Narodne skupštine Republike Srbije razmatrani su godišnji izveštaji Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i Zaštitnika građana za 2015. godinu, kao i Izveštaj o sprovođenju Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i zakona o zaštiti podataka o ličnosti za istu godinu.
Obrazlažući Godišnji izveštaj u Domu Narodne skupštine, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković iznela je sažetak prošlogodišnjeg rada institucije i naglasila značaj usaglašavanja srpskog zakonodavstva sa pravnim tekovinama Evropske unije. Ona je rekla da važeći propisi pružaju dobar pravni okvir i adekvatne instrumente za zaštitu od diskriminacije, kao i za sprečavanje i suzbijanje diskriminacije, ali da i dalјe postoji potreba za njihovim usklađivanjem sa evropskim antidiskriminacionim propisima i standardima.
Poverenica je istakla da su u protekloj godini usvojeni pojedini zakoni koji su od značaja za zaštitu od diskriminacije i unapređivanje ravnopravnosti i da je Poverenik dostavlјao mišlјenja o pojedinim nacrtima zakona. Ona dala primer diskriminatorne odredbe u Zakonu o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru koja je propisivala raniji prestanak radnog odnosa žena, ne i muškaraca, zaposlenih u javnom sektoru. Poverenik za zaštitu ravnopravnosti je, zajedno sa Zaštitnikom građana, podneo predlog za ocenu ustavnosti dela ovog zakona Ustavnom sudu, te je sud doneo rešenje kojim se obustavlјa izvršenje odredbe do donošenja konačne odluke.
Takođe, poverenica je dala primere mišlјenja koja je institucija slala Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i naglasila da, uprkos nekim koja su prihvaćena, jedna od najvažnijih nije – a to je da se Zakonom o udžbenicima uvede posebna kategorija udžbenika za učenike sa smetnjama u razvoju i invaliditetom koja će bi se od postojećih razlikovala samo u formatu.
Poverenica Janković dala je kratak opis stanja u ostvarivanju i zaštiti ravnopravnosti, te je naglasila da je Poverenik postupao u 1040 predmeta, što je za 20 odsto više nego 2014. godine. Građani, pravna lica, nevladine organizacije su prošle godine uputile 797 pritužbi, a Poverenik je dao i 215 preporuka mera za ostvarivanje ravnopravnosti, 17 mišlјenja na nacrte zakona i drugih opštih pravnih akata, krivičnu prijavu i jedan predlog za ocenu ustavnosti, kao i devet upozorenja i 35 saopštenja.