Inovirano izdanje Kodeksa ravnopravnosti – smernica za izradu kodeksa antidiskriminacione politike poslodavaca u Srbiji

U okviru projekta „Unapređenje ravnopravnosti u oblasti rada i zapošljavanja – Zajednička inicijativa za ravnopravnost na radnom mestu“, uz podršku GIZ Srbija, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti je izradio izmenjeno i dopunjeno izdanje publikacije Kodeks ravnopravnosti: smernice za izradu kodeksa antidiskriminacione politike poslodavaca u Srbiji.

Poverenik, kao nacionalna institucija za suzbijanje diskriminacije i unapređenje ravnopravnosti, posebnu pažnju poklanja razvoju inkluzivnog tržišta rada i zbog kojih je još 2017. godine izradio prvo izdanje Kodeksa ravnopravnosti. Ovo, prvo izdanje postiglo je priličan uspeh i iskazivanje interesovanja kod velikog broja poslodavaca. Kako je pravni okvir u međuvremenu u izvesnom smislu unapređen, a imajući u vidu da praksa Poverenika i dalje ukazuje da je ovo oblast u kojoj se diskriminacija najčešće prijavljuje, ova tema ostaje u najvećoj meri u fokusu rada sa namerom da se dodatno ojača saradnja sa poslodavcima na razvijanju preventivnih mera kako bi se predupredilo kršenje ljudskih prava i diskriminacija u radnom okruženju.

Radi procene izazova u ranijoj implementaciji inkluzivnih radnih politika, mapiranja oblasti sa kojima poslodavci imaju najviše problema u praksi, kao i identifikovanja primera uspešnih praksi, sprovedeno je i istraživanje sa poslodavcima (primenom kvantitativne metode prikupljanja podataka i fokus grupa). Obuhvatom kompanija različitih veličina i sektora, kao i različitog nivoa prethodnog angažovanja u oblasti antidiskriminacije i ostvarivanja ravnopravnosti na radnom mestu, dobijeni nalazi doprineli su dodatnom unapređenju Kodeksa ravnopravnosti, uzimajući u obzir nove izazove i promene u radnom okruženju nastale kao posledica unapređenja pravnog okvira, novonastale situacije na tržištu rada koju karakteriše nedostatak radnika različitih profila i zanimanja, posledice pandemije Kovid 19, kao i druge društveno-ekonomske faktore.

Na ovaj način inovirane smernice su prilagođene aktuelnim potrebama poslovnog sektora i radne snage, te poslodavcima olakšavaju proces usvajanja ili unapređivanja internih Kodeksa ravnopravnosti u kompanijama.

Print Friendly, PDF & Email
back to top