Povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv govora mržnje (18. juna) UN u Srbiji, u saradnji sa Poverenikom za zaštitu ravnopravnosti, Ministarstvom za ljudska i manjinska prava, Misijom OEBS-a i Kancelarijom SE u Beogradu, organizovali su debatu o suzbijanju govora mržnje na kojoj su učesnici pozvali sve relevantne aktere da povećaju napore u rešavanju govora mržnje i narativa koji izazivaju podele.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković je rekla da atmosfera u javnom prostoru doprinosi generisanju različitih vrsta nasilja i da svi treba da budemo svesni koliko je kratak put od verbalnih pretnji i sukoba do govora mržnje i njihove eskalacije u fizičko nasilje. Govor mržnje, ponižavajuće i uvredljivo ponašanje su zakonom zabranjeni, ali se borba protiv takvog ponašanja i ophođenja ne može svesti samo na zakonske mehanizme. Poštovanje zakona od strane svih društvenih aktera je obavezno i podrazumeva jedinstvenu osudu svakog govora mržnje, jer jedino tako možemo da promenimo dosadašnju društvenu paradigmu i stvorimo ambijent u kome se poštuju različita mišljenja i neistomišljenici“, kaže Janković.
Učesnici debate, među kojima su bili ministar za ljudska i manjinska prava Tomislav Žigmanov, stalna koordinatorka UN u Srbiji Fransoz Žakob, šef misije OEBS-a u Srbiji Jan Bratu i šef kancelarije Saveta Evrope u Beogradu Tobijas Flesenkemper, ocenili su da je neophodan znatno inkluzivniji dijalog, ali i podsetili da je govor mržnje postao globalni problem zbog čega je Generalna skupština UN 2021. istakla zabrinutost zbog „eksponencijalnog širenja i proliferacije govora mržnje“ širom sveta i usvojila rezoluciju o „promovisanju međureligijskog i interkulturalnog dijaloga i tolerancije u borbi protiv govora mržnje“.