Повереница на дебати о сузбијању говора мржње

Поводом обележавања Међународног дана борбе против говора мржње (18. јуна) УН у Србији, у сарадњи са Повереником за заштиту равноправности, Министарством за људска и мањинска права, Мисијом ОЕБС-а и Канцеларијом СЕ у Београду, организовали су дебату о сузбијању говора мржње на којој су учесници позвали све релевантне актере да повећају напоре у решавању говора мржње и наратива који изазивају поделе.

Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић је рекла да атмосфера у јавном простору доприноси генерисању различитих врста насиља и да сви треба да будемо свесни колико је кратак пут од вербалних претњи и сукоба до говора мржње и њихове ескалације у физичко насиље. Говор мржње, понижавајуће и увредљиво понашање су законом забрањени, али се борба против таквог понашања и опхођења не може свести само на законске механизме. Поштовање закона од стране свих друштвених актера је обавезно и подразумева јединствену осуду сваког говора мржње, јер једино тако можемо да променимо досадашњу друштвену парадигму и створимо амбијент у коме се поштују различита мишљења и неистомишљеници“, каже Јанковић.

Учесници дебате, међу којима су били министар за људска и мањинска права Томислав Жигманов, стална координаторка УН у Србији Франсоз Жакоб, шеф мисије ОЕБС-а у Србији Јан Брату и шеф канцеларије Савета Европе у Београду Тобијас Флесенкемпер, оценили су да је неопходан знатно инклузивнији дијалог, али и подсетили да је говор мржње постао глобални проблем због чега је Генерална скупштина УН 2021. истакла забринутост због „експоненцијалног ширења и пролиферације говора мржње“ широм света и усвојила резолуцију о „промовисању међурелигијског и интеркултуралног дијалога и толеранције у борби против говора мржње“.

Print Friendly, PDF & Email
back to top