Повереница отворила изложбу „Права жена у културном наслеђу Србије“

Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић и амбасадор Уједињеног краљевства у Србији Едвард Фергусон отворили су изложбу „Права жена у културном наслеђу Србије“ у Универзитетоској библиотеци „Светозар Марковић“ и подржали Вики маратон који је окупио учеснике са циљем израде страница Википедије на српском језику посвећених правима жена.

Институција Повереника препознаје значај културе и уметности, што смо показали и бројним досадашњим иницијативама. Универзитетску библиотеку видимо као важног партнера јер је посебно битно да младим женама, будућим лидеркама у области науке, културе и уметности, пренесемо јасну поруку да пол не дефинише опсег њихових снова или напретка. Не само да могу пронаћи начин како да превазиђу препреке родне неравноправности, већ и да их уклоне за оне које ће доћи после њих, баш као и велике жене пре нас које су неуморном истрајношћу и својим делима утирале пут женским правима, слободама и стваралаштву у нашој земљи, рекла је Бранкица Јанковић.

Едвард Фергусон изразио је наду да ће сва друштва ускоро достићи пуну равноправност жена и мушкараца. Амбасадор је, такође, подсетио и на две изузетне Британке, Флору Сендс и др Елсу Инглис, које су дошле у Србију током Првог светског рата, дајући немерљив допринос у борби за слободу и показујући своје знање, способност и храброст.

Повереница и амбасадор Уједињеног краљевства обишли су волонтерке и волонтере Вики маратона, који су на српској Википедији уносили бројне занимљиве и недовољно познате информације о знаменитим женама и догађајима из историје. Наша је заједничка обавеза да женско културно стваралаштво учинимо видљивим и да стварамо услове за правичнији приступ који женама као креаторкама културних израза пружа једнаке могућности на културном пољу у Србији, истакла је Јанковић.

Изложба, чији су аутори Наташа Матовић, Драгана Јанковић и Адам Софронијевић из Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић“, представља избор најзанимљивијих чланака из српске штампе који се односе на тему борбе за права жена и њихово остваривање у Србији, између осталог и прве текстове о правима жена који су објављивани на српском језику још средином 19. века. У Магичној кутији, изложбеној и дигитланој витрини  у холу библиотеке, представљена је књига “Потчињеност женскиња“ Џона Стјуарта Мила из фонда Универзитетске библиотеке.

Print Friendly, PDF & Email
back to top