Повереница на конференцији о недискриминаторном извештавању о насиљу према женама у онлајн сфери

Медији играју важну улогу у креирању јавног мњења и едукацији а слобода изражавања је од кључне важности,  међутим, слобода изражавања није апсолутна, и уско је повезана са другим правима и слободама, рекла је повереница за зштиту равноправности  Бранкица Јанковић на конференцију  о етичком извештавању о насиљу према женама у онлајн сфери, коју су организовали UN Women Србија у сарадњи са Београдским центром за људска права и Норвешком амбасадом.

Повереница је истакла да неприкладно и неетичко медијско извештавање о насиљу према женама и девојчицама доприноси и њиховој секундарној виктимизацији и штети жртвама на бројне начине, што је посебно значајно имајући у виду да су онлајн медији све утицајнији. Објаве, посебно у таблоидима, садрже сензационалистичке и стереотипне изразе о насиљу и женама. Жртва се сматра одговорном за насиље, а насилник се правда. Управо због тога, неопходно је да имамо уређену област извештавања о родно заснованом насиљу и стандарде који штите достојанство жртве, као и да знамо поступке за остваривање и заштиту права у случајевима неетичког и дискриминаторног извештавања медија, закључила је Јанковић.

На конференцији је представљен  Приручник за етичко и недискриминаторно извештавање о насиљу према женама и девојчицама у онлајн сфери, намењен новинарима и новинаркама, као и уредницама и уредницима онлајн медија, али и свима који желе да унапреде знања и вештине када је реч о извештавању о друштвено осетљивим темама, нарочито о оним као што је насиље према женама.

Print Friendly, PDF & Email
back to top