Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић поднела јe Народној скупштини Републике Србије Редован годишњи извештај за 2015. годину.
Извештај показује тренд пораста броја предмета, којих је у 2015. било око 20 одсто више него претходне године. Ипак, пораст броја притужби не значи да у нашем друштву има више дискриминације, него да се ова појава све више препознаје, али и да је институција Повереника знатно видљивија у јавности.
Највише притужби прошле године поднето је због дискриминације на основу пола, а следе притужбе због дискриминације на основу националне припадности, инвалидитета и на основу старосног доба. Када говоримо о области у којима се дискриминација најчешће појављује, највећи број притужби односио се на дискриминацију у поступку запошљавања или на послу Следеће најчешће области у којима се појављује дискриминација су поступци пред органима јавне власти, као и дискриминација приликом пружања јавних услуга или при коришћењу објеката и површина.
На основу рада Повереника у прошлој години, може се закључити да су у Србији дискриминацији највише изложене жене, а разлог је био и усвајање Закона о начину одређивања максималног броја запослених у јавном сектору. У лошијем положају су и особе са инвалидитетом, као и припадници ромске националне мањине, а жене и деца из ових маргинализованих група најчешће су изложене двострукој или вишеструкој дискриминацији.
У извештају је дато 19 препорука за сузбијање дискриминације и унапређење равноправности, међу којима су: успостављање централизованог система за прикупљање свих података о дискриминацији у Србији, унапређење правног оквира система заштите од насиља у породици, усвајање Закона о бесплатној правној помоћи, измена Закона о финансијској подршци породици са децом, измена прописа који се односе на лишење пословне способности, итд.
Повереник за заштиту равноправности је први пут у извештају објавио и најзначајније пресуде Европског суда за људска права, указујући на добру праксу у области борбе против дискриминације.