Поводом 25. новембра Међународног дана борбе против насиља над женама, повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић истиче да данас жене све више пријављују насиље и да ова тема није више приватна породична ствар, већ један од највећих друштвених проблема. Ипак, број пријављених случајева и број жртава са смртним исходом значајно се повећава. Тако је прошле године забележено 27 случајева насиља са смртним исходом, а ове године, до новембра, убијено је најмање 33 жена.
Повереница указује да је неопходно што пре приступити изменама законских решења како би се створили услови да се у пуној мери примени Конвенција Савета Европе о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици, тзв. Истанбулска конвенција. Такође, потребна је и доследна и континуирана политика кажњавања починилаца кривичног дела насиља у породици.
Свако ублажавање и релативизовање проблема насиља над женама неће допринети борби против овог озбиљног проблема због чега смо сви као друштво у обавези да активно доприносимо у његовом решавању, сматра Бранкица Јанковић.
Медији имају важну улогу у друштву у освешћивању и спречавању насиља над женама, медијски садржаји директно обликују ставове грађана и грађанки у Србији. Управо зато што медији имају пресудну улогу у формирању јавног мњења, на њима је одговорност и задатак да кроз своје извештавање заштите жртву и недвосмислено поруче да је насиље над женама кривично дело за које је предвиђена санкција, закључује повереница.