САОПШТЕЊЕ ПОВОДОМ МЕЂУНАРОДНОГ ДАНА ЖЕНА

Претходне две пандемијске године помериле су клатно родне равноправности уназад, али тај тренд морамо претворити у прилику за жене, које морају бити укључене у доношење свих одлука. Жене у Србији су показале да могу равноправно да преузму одговорност, равноправно седну за сто и равноправно учествују у решавању проблема, поручила је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић, поводом 8. марта Међународног дана жена.

Жене нису постигле пуну равноправност, а у значајном тежем положају су самохране мајке, сиромашне, жене које живе на селу, са инвалидитетом, Ромкиње, старије и жене жртве породичног насиља и зато смо као институција били и бићемо посвећени  помоћи у савладавању њихових проблема. Један од највећих изазова било је разбијање табуа о темама породичног и нарочито сексуалног насиља, чему  су значајно допринела јавна сведочења жена. Србија је међу првих осам земаља ратификовала Истанбулску конвенцију о борби против насиља над женама и значајно унапредила правни оквир и систем заштите. Међутим, показало се  да као друштво морамо још ефикасније радити и да иза позива жртвама да пријаве насиље мора стајати одлучна намера надлежних да жртве заштите, наводи повереница.

Највећи напредак направљен је у погледу учешћа жена у политичком животу. То је показала и наша Анализа о родној равноправности на локалном нивоу, која потврђује да је  остварен помак у погледу процента жена на местима одлучивања на локалу. Позитивни помаци су  од изузетне  важности, јер женама јесте место за столом у доношењу сваке важне одлуке, нагласила је Јанковић.

О положају жена говори се и на овогодишњем Копаоник бизнис форуму, на панелу „Жене у СТЕМ наукама“. Оно што мора да се промени је значајније укључивање научница у одлуке које се тичу развоја целог друштва и ми то морамо поставити као императив, порука је поверенице. Она је подсетила да према званичним подацима, Српска академија наука и уметности има 100 редовних чланова, од који је 9 жена, због чега је САНУ упућена препорука да  приликом следећих избора, Академија предузме мере за остваривање начела родне равноправности и да уложи додатне напоре у промоцију женског научног и уметничког доприноса, јер достигнућа жена у научном и уметничком стваралаштву Србије треба да се рефлектују и на њихово чланство.

Print Friendly, PDF & Email
back to top