Položaj osoba sa invaliditetom u Srbiji je kompleksan i podrazumeva suočavanje sa brojnim izazovima u svim oblastima života, od arhitektonske i komunikacione nepristupačnosti, do nedovoljne podrške u oblasti obrazovanja, socijalne i zdravstvene zaštite. Ove brojne prepreke ograničavaju kvalitet života osoba sa invaliditetom i treba više raditi na njihovom uklanjanju, naglasila je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na obeležavanju Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom u Narodnoj skupštini Srbije, u organizaciji Parlamentarne grupe za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom.
Janković je tom prilikom govorila i o preporukama i inicijativama Poverenika, podsetivši na poslednju preporuku koja je upućena svim domovima zdravlja u kojoj je ukazano na obavezu obezbeđivanja pristupačnosti objekta koji domovi zdravlja koriste i usluga koje pružaju.
Janković je istakla da je veoma važno stvoriti mogućnosti za ekonomsko osnaživanje i zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Tim povodom danas je održan edukativni skup za poslodavce „Kako do ravnopravnosti na radnom mestu“, kao deo ciklusa obuka koje Poverenik organizuje u saradnji sa Nemačkom razvojnom saradnjom GIZ, a kome su prisustvovali predstavnici 25 kompanija, Privredne komore Srbije i Nemačko-srpske privredne komore.
Poslodavci koji su učestvovali u radionici dobili su priliku da kroz novo izdanje Kodeksa ravnopravnosti i Uputstsva za razumno prilagođavanje radnih mesta i poslova za osobe sa invaliditetom bolje razumeju svoje zakonske obaveze, ali i društvenu odgovornost. Potpisivanjem Partnerstva za ravnopravnost kompanije su se obavezale da kroz razmenu dobre prakse sa drugim članovima mreže doprinesu izgradnji inkluzivnijeg društva.
Poverenica je na skupu poručila da poslovni svet i ljudska prava nisu odvojeni, već se isprepliću, gradeći temelje za odgovorno i uspešno poslovanje koje pruža jednake šanse svima, uključujući i osobe sa invaliditetom.