Povodom 15. juna, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad starijima, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković ističe da godine ne smeju da budu prepreka za dostojanstven i bezbedan život. Međutim, svedoci smo da je nasilje nad starijima prisutno u našem društvu, iako najčešće ostaje sakriveno u okviru porodice, dok do javnosti dopire uglavnom putem medija, i to kada poprimi ekstreman oblik.
Rezultati nedavnog istraživanja Poverenika za zaštitu ravnopravnosti povodom uspostavljanja indikatora, pokazuju, pored ostalog, da je skoro polovini ispitanih koji imaju 85 i više godina, otežan pristup zdravstvenim ustanovama, a da se skoro trećina starijih od 75 godina, suočava sa barijerama prilikom kretanja ulicom, korišćenjem javnog prevoza ili javnih površina.
“Da bi se stariji zaštitili od zlostavljanja i nasilja, veoma je važna stalna edukacija zaposlenih u sistemu socijalne i zdravstvene zaštite, policije, pravosudnog sistema. Značajna je i uloga civilnog sektora koji posebnu pažnju treba da posveti aktivnostima za smanjenje socijalne isključenosti i izolacije starijih osoba, jer su to faktori rizika od nasilja” naglašava poverenica.
Ključni segment prevencije nasilja nad starima, ali i odnosa poštovanja i razumevanja, treba da bude obrazovni sistem gde će se, pored ostalog, mlađe generacije odgajati u duhu međugeneracijske solidarnosti i tolerancije, zaključuje poverenica Janković.