Ravnopravnost kao uslov za dostojanstven rad

Pravo na dostojanstven rad podrazumeva ravnopravnost – jednake prilike za žene i muškarce da rade u uslovima slobode, sigurnosti i ljudskog dostojanstva, kao i da niko ne sme biti nejednako tretiran na tržištu rada, manje plaćen ili uskraćen za neko pravo iz radnog odnosa samo zbog nekog svog ličnog svojstva, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na otvaranju konferencije „Ima li dostojanstvenog rada za građane/ke Srbije? Između stvarnosti i mogućnosti“ koju je organizovala Fondacija centar za demokratiju, uz uz podršku Međunarodnog centra Olof Palme.

Tema radnih i socijalnih prava mora biti na listi društvenih prioriteta, jer je posao od egzistencijalnog značaja za svakoga od nas. Tome u prilog govori i to da se najveći broj pritužbi Povereniku podnosi zbog diskriminacije u oblasti rada i zapošljavanja, najčešće po osnovu pola i bračnog i porodičnog statusa, a često i članstva u sindikalnim, političkim i drugim organizacijama, navela je Janković.

Ona je istakla da je prilikom donošenja propisa i javnih politika potrebno pažljivo definisati sve institute radnog prava,  kao i da je od izuzetne važnosti i vršenje procene uticaja propisa i javnih politika na socioekonomski ugrožena lica ili grupe i njihove usaglašenosti sa načelom jednakosti pre donošenja tih propisa.

Za smanjenje diskriminacije na radu važno je da radnici znaju kako da zaštite svoja prava, ali i da poslodavci razumeju značaj ravnopravnosti, navela je poverenica i dodala da ohrabruje što je više stotina kompanija, poslovnih udruženja i privrednih komora pristupilo Partnerstvu za ravnopravnost.

Na otvaranju konferencije govorili su i Nataša Vučković, direktorka Fondacije Centar za demokratiju i Danilo Milić iz Međunarodnog centra Ulof Palme. Glave teme konferencije su bile stanje radnih prava u Srbiji, izmene radnog zakonodavstva, uloga sindikata u zaštiti radnih prava i veće uključivanje mladih.

 

Print Friendly, PDF & Email
back to top